MRK.cz - stále na rybách - ryby a rybaření

MRK - Stále na rybách

Hawthorn fly (Bibio marci - Muchnice březnová)

Typ: Suché mušky
Velikost háčku: 12
Druh/typ háčku: TMC 2487BL

Materiál:

  • Hruď: černá ondatra
  • Tělíčko: černý bažant
  • Nožičky: zadní nohy: černý bažant, hackle: černý kohout
  • Křídla: polypropylenový káblik dle vkusu, zde Tiemco ADW
  • Barva nitě: černá UNI 8/0

  • úspěšné období: když zjara kvete hloh

Vazací postup

intuitivně podle fotek


 

Firetiger - ®, 23.3.2010
Průměrná známka: 1,40

Diskuse k mušce

N Modrák - ® Čt 25.3.2010 16:43:50
Firetiger >> Ještě poznámka k Bibio pomonae. Co o ní vím a není toho mnoho, jedná se o nepříliš hojně rozšířený horský druh muchnice. Hranice rozšíření neznám, ale domnívám se, že kupříkladu v našich západních hoských lokalitách by se mohl vyskytovat. Zkoušel jsi kontaktovat Moolisáka?
Jinak, pod českým označením Vřesovka se ukrývá moucha Heather Moth (Z. Šimek - Sportovní rybářství), což je, pokud se pamatuju, chmýřenka nebo možná palmer se šedým, stříbrně kroužkovaným, tělem a badger nožkama. Tak bacha, aby jsi nestvořil novýho Dotterela. :o)
N Firetiger - ® Čt 25.3.2010 1:04:19
thym >> Bibio je jako stojáková moucha vnímaná mylně; pamatuju jak jsem rok dozadu kuchal pstruhy nachytané za první květnové dekády na Ohři na zrcadlech a lautr všichni měli plná bříška utopených Bibií. Hloh kvetl všude vůkol. Až letos přijde jejich čas, tak se domluvíme :)
N Firetiger - ® Čt 25.3.2010 1:00:43
Modrák >> jasně, že řešíme kraviny, přece bys netahal hloupé ryby do vědy s velkým V? :-)))
N Modrák - ® St 24.3.2010 15:47:04
thym >> Ano tohle je, dle hlavy a zadečku samice Bibio marci. Samci jsou celkově štíhlejší a mají značně větší hlavu resp oči. Pokud vím, z větších druhů se u nás běžně vyskytuje ještě B. hortulanus, kde je samička hnědo-červená.
N Modrák - ® St 24.3.2010 15:33:50
Tohle je moje řešení. http://www.mrk.cz/Data/Galerie/5225_fh.jpg Stejně tu řešíme kraviny který jsou rybám úplně fuk. Ale myslím si, že právě tohle je to, co dělá muškařinu muškařinou.
N thym - ® St 24.3.2010 15:09:16
Firetiger >> tak nemůžu říct, že by mě zrovna Bibia tak braly, jezero skoro nechytám. Jen prostě rád vážu zajímavý mouchy. Přihazuji jednu rychlovku ;)
N Firetiger - ® St 24.3.2010 14:52:52
thym >> a já Ti za názor děkuji, psal jsem spíš o tom jak jsem uvažoval když jsem to vázal, než o tom že bys byl debil ;-) V každém přpadě zda a jak to bude fungovat je otázka pro Hamleta :))

Jestli Tě bibia zajímají, doporučuji hodit očko na http://www.flyforums.co.uk/fly-tying-forum/60208-c​lassics-bibio.html je tam fotek asi metrák, kucí kiltovatý na to fakt chytaj
N thym - ® St 24.3.2010 14:33:54
Firetiger >> jašně, mouchy máš super, o tom žádná ;) Nechci Tě napadat, jen jsem chtěl vstoupit se svým názorem.
Nevím jestli to tak opravdu je, ale pokud spadne Bibio na hladinu, spíše ji prorazí nohama, kterejma bude máchat - ty tedy budou asi spíš pod hladinou a zadeček v úrovni hladiny. Takhle bych to typoval já.
Ohledně těch vřesovek, někde jsem četl, že se vyskytují jen na skotské vysočině, u nás ne. Takže tam bych je asi použil. U nás by červený nohy fungují asi jako spouštěč.
Každopádně - u klasickýho vzoru Bibio, jak všichni víme, se nějaký dlouhý nohy neřeší a taky funguje... ;)
Zkusím umotnout taky jednu marci a prdnu ji sem, ať jdu taky s kůží na trh...
N Firetiger - ® St 24.3.2010 14:05:27
Modrák >> ustřižení jednoho paprsku v "koleně" zadní nohy jsem testoval, přišlo mi že je pak nožka hůře viditelná - bavíme se o háčku dvanáctce, že. Raději nechám v kuse oba, i když se tím odlišuji od přírodního vzoru (za ilustraci děkuji thymovi ;-)

Jediný kdy se pouštím do ustřihávání v koleni je moucha Bibia pomonae (český název neznám, angláni a hlavě škoťáci tomu říkají Heather fly neboli vřesovka). Tam dělám tmavě oranžová stehna, v koleni samozřejmě zastřižená http://img535.imageshack.us/img535/2829/bibio4.jpg​

Co se postavení zadních nohou týče, tak moje snaha je imitovat chcíplého hmyzáka v povrchové blance. Můj designový plán (a čerti vědí, jestli to tak na vodě bude vypadat) pro tento vzor je, že se tenký a zahnutý zadeček zaboří pod hladinu, kdežto zadní nožky zůstanou v blance. Proto roztažená křídla do stran z ADW, zahnutý háček a zadní nožky rovně dozadu.
Kdybych vázal na rovném háčku, tak navážu nožky před hruď, abych je o kouli dabingu rozevřel do stran. Pro tento vzor jsem ale zvolil strategii odlišnou :)
N thym - ® St 24.3.2010 13:45:24
Modrák >> To máš pravdu, z anatomického možná ano. Proporčně by ale dle mého názoru měly být nohy "více vpředu" - jak jsem již psal a na spodu tělíčka, ne po stranách. Tedy hlavohruď kratší. Na obrázku je asi samička (snad B. marci), pro ilustraci, jak to myslím, by to ale postacit mohlo
N Modrák - ® St 24.3.2010 13:26:35
thym >> Nesouhlasím, zadní pár nohou hmyzu vyrůstá z třetího hrudního článku. Zde je to, z anatomického hlediska, provedeno zcela správně.

[ Vstoupit do diskuse - 21 reakcí ]


Na toto místo můžete sami vložit své oznámení ostatním čtenářům MRKu.

Kalendář akcí
Seznam závodů
Výsledky závodů
Všechny výsledky
Akční nabídky
Všechny slevy a akce
akce, rybareniSkvělý naviják COMMANDER!

Kvalitní naviják od značky MIKADO často používaný pro přívlač. Lehký, přesný, nabízený ve čtyřech základních velikostech od 10 do 40 cívky. Skvěle pracující, bezporuchový model.


akce, rybarenidelphin st8 plus + 500,- poukaz!!

Za 3 599 Kč s DPH.
Nyní poukaz v hodnotě 500Kč na další nákup.


Doporučujeme prodejnu
Adresář prodejen
Rybářské potřeby Plzeň Rybářské potřeby Plzeň

Plzeň, Hodonínská 57