MRK.cz - stále na rybách - ryby a rybaření

MRK - Stále na rybách

Trhací bojka

Na dravce > Bojky

Metoda pro lov sumců na stojatých i tekoucích vodách.

  • Kmen: pletená šňůra 50 - 90 kg např. Sanger WK PowerLine, PowerPro, Tufline XP, Kevlon....
  • Návazec: pletená šnůra (návazcová) 80 - 120 kg odolná proti oděru, případně chráněná bužírkou proti zamotání (oděru)
  • Háček: podle velikosti nástrahy – jednohák 6/0 - 10/0, trojháky 3/0 - 6/0 (1-3 ks), nejlépe OWNER, Sanger
  • Ryby: sumec
  • Nástraha: živá rybka 20 – 50 cm (cejn, tloušť, kapr, plotice, lín, úhoř), rousnice. Úhoře nastražuji na jeden jednohák ve druhé třetině jeho těla, rousnice také na jednoháček. Pozor na zákonné míry ryb! Někdy bývá dobré chytat na ryby, které se v daném revíru hojně vyskytují.


Trhací vlasec: 0.18 - 0.30 mm podle podmínek, délka max. 1.5 m (v ČR viz. RŘ, konkrétně předepsaná vzdálenost 1.5 m mezi pomocnou bojkou a splávkem). Na obou koncích vlasce je dobré navázat karabiny pro snadnější připevnění ke splávku a pomocné bojce. Nebo je možné na jednom konci vytvořit smyčku a tu využít pro přichycení k pomocné bojce, na druhý konec karabinu.
Velikost pomocné bojky a splávku je max. 10 x 10 x 10cm (v ČR viz. RŘ). Bojka smí být max. 25 m od břehu.

Uzly: Používám grinner s pojistným uzlíkem

Metoda určená pro lov sumců na stojatých až středně tekoucích vodách. Některé uvedené informace týkající se nosností šňůr apod. jsou pouze orientační, v praxi se mohou lišit podle podmínek. Metoda je uzpůsobena rybářskému řádu pro ČRS. V MRS se může lišit.

Metoda je určena pro lov sumců na stojatých i tekoucích vodách, kde je povoleno zavážení – tato montáž se totiž musí zavážet. Na rozdíl od pevné bojky, kde po záběru vláčíte spolu se sumcem i těžkou kotvící montáž a bojku (činku), tak u trhací bojky zdoláváte jen montáž se splávkem a kontakt s rybou je daleko lepší.

Alternativní řešení:
Pokud lovíte blízko břehu nebo poblíž překážek (padlé stromy apod.), je možné přivázat druhý konec trhacího vlasce k překážce nebo ke břehu. Pokud lovíme u překážek je dobré tomu přizpůsobit náčiní.

Postup

1. Nejprve zavezeme pomocnou (kotvící) bojku 2 - 3m za místo, kde chceme lovit
2. Montáž s nástrahou a trhacím vlascem přivážeme k pomocné bojce (smyčkou, připnutím karabiny) a loďkou jedeme ke břehu, kde dáme prut do stojanu a vyšponujeme. Špičky směřují nahoru.
3. Je možné zavážet i ze břehu, kdy jeden rybář drží prut na břehu a druhý zaváží a připevňuje trhací vlasec k pomocné bojce – já zavážím podle bodu 3 a vyhovuje mi to. Prut potom umístíme do stojanu, vyšponujeme a špičky směřují vzhůru.
4. Na špičku připevníme rolničku popř. chemické světlo.


Poznámky:
- zkuste používat zvukové splávky, sumec reaguje na vibrace a zvuky
- je možné použít i hrkací olovo (zásadně podlouhlé)
- nezapomenout na zarážku nad olovem
- při lovu na bojku by měla špička prutu směřovat vzhůru
- šňůra mezi prutem a splávkem by měla být našponována
- pro montáže je nezbytné použit provlékací strunu

xycht - ®, 26.2.2006
Průměrná známka: 1,35

Diskuse k montáži

N lubomír - ® So 25.6.2011 14:14:00
Vzdálenost bojky a splávku dle RŘ není daná, vzdálenost od břehu je dana tak aby byla zachována nejméně vnitřní třetina vodní plochy volná pro plavbu, není-li stanoveno jinak .Také rozměry můžou být 15 × 15 × 30  c​m.Dle RŘ pro 2011
N snoopyxl - ® Út 14.6.2011 12:40:37
jak pripevnim ten trhaci vlasec ke splavku-kači(néé k te kotvici bojce).jedná se mi za co to k tomu splavku pripevnit at uz smykou nebo karabinou
N retrívr - ® St 8.9.2010 13:00:56
xycht 27,09 - 8.9.2010 11:39:48 >> Já používám dělanou bojku, slabej trhák a je to v poho.
N xycht 27,09 - ® St 8.9.2010 11:39:48
retrívr >> Jasně, to chápu. Ale ta "činková" bojka, to je hrozná pakárna. Když tam má člověk sumečka do 80cm, tak ho na tom ani necítí a zbytečně se táhne celá ta montáž
N retrívr - ® St 8.9.2010 10:13:13
xycht - >> Taky používám klasiku, jak je uvedeno v návodu.Není s tím žádný problém, jen ji musíš zavézt.Ne všude to dovolí místní podmínky.
N Sklebuz - ® St 8.9.2010 9:34:52
zdenda.spacir >> Ahoj jestli ti mohu poradit zkus pro začátek rozkládací bojku ,dá se nahodit ze břehu a sama se ukotví. jinak já osobně činku moc neupřednostňuji lepší je pomocná bojka a trhačka a na prutu klasická sumcová montáž.
N Sklebuz - ® St 8.9.2010 9:30:41
Zdravím , mám dotaz ohledně nástražní ryby na sumce a to ,kde se dá lovit sumec na úhoře,mimo soukromých revírů. Jedná se mi o revíry ČRS. DÍKY.
N zdenda.spacir - ® So 14.6.2008 18:15:34
Zdar zájímalo by mě jak navázat bojku na sumce je to činka. Se sumcařinou začínám . Díky

[ Vstoupit do diskuse - 8 reakcí ]


Na toto místo můžete sami vložit své oznámení ostatním čtenářům MRKu.

Kalendář akcí
Seznam závodů
Výsledky závodů
Všechny výsledky
Akční nabídky
Všechny slevy a akce
akce, rybareniFox Camolite Kbelíky 5-10-17lt

Za 180 Kč s DPH.
Nová řada pevných, plastových kbelíků Fox Camo, tento tvar je lépe skladnější, jsou stohovatelné do sebe Pevně uzavíratelné víko Dobře skládatelné pro pohodlnou dopravu


akce, rybareniJET FISH - Hotové boilie MYSTERY 15mm 250g akce!

Za 69 Kč s DPH.
Řada boilie vyrobená z naší dlouhodobě úspěšné boilie směsi. Skládá se z rybích mouček, enzymaticky upravených mořských mouček, extraktů, ptačích zobů a dalších surovin.


Doporučujeme e-shop
Rubrika E-shopy
Tropic Liberec – E-shop který vás zaručeně chytí! Tropic Liberec – E-shop který vás zaručeně...

E-shop www.tropicliberec.cz, působí na českém rybářském trhu již více než deset, jako největší maloobchodní prodejce rybářských potřeb. ...