MRK.cz - stále na rybách - ryby a rybaření

MRK - Stále na rybách

V Národním parku Podyjí ubývá rybích druhů

Diskuse k bleskovce V Národním parku Podyjí ubývá rybích druhů

Autor diskuse: Martin M. ®11.5.2011

Nemůžete zapisovat do této diskuse, protože nejste zaregistrován nebo přihlášen.

[ Nejnovější | << Novější | strana 1 ze 1 | Starší >> | Konec ]

N kakr - ® Čt 12.5.2011 9:45:00
Jako pamětník, mohu srovnávat.

Revír Dyje 14 ,P voda pod přehradou končil za komančů ještě před první lávkou, dále bylo hraniční (pro běžné lidi) nepřístupné pásmo. Míra potočáka byla 25, ale většinou se bral tak o 10 čísel větší. O lipanech ani nemluvě. Pár let po roce 89 .kdy se možnost lovu podstatně rozšířila to celkem ještě šlo. Pak vznikl NP Podyjí a začali kormoráni. Tak jak píše kolega vavřina, potočák je nasazován primárně jako krmení pro kormoše ,lipan téměř vymizel. Ale při kontrolních odlovech se objevuje vranka, to znamená, že potočák který by ji reguloval chybí a kormoš ji pod kameny nevyžere.

Revíry MP Dyje 11 a 10 bývaly rájem reofilních ryb, ostroretky, parmy ,tlouště. Jezdíval jsem tam v šedesátých létech min. století a už nikdy v životě tolik ryb neuvidím. Naprosto běžná byla hejna ostroretek 100 a více kusů, která bohužel už v oněch dobách bývala uvězněna v tůních a systematicky "odlovována". Od jezu v Krhovicích bral vodu Jaroslavický náhon a velká soustava zavlažovacích kanálů a tak ve vlastním toku voda téměř netekla. Na začátku let 80tých se výrazně začala projevovat chladná voda a rybí obsádka se začala měnit. Ostroretek a parem rapidně ubylo a začali se lovit lipani, sem tam se objevil i potočák.
Jako raritu uvádím "potočáka" 6kg uloveného v Krhovicích pod jezem. Šel do Brna na vycpání a rázem z něj byla hlavatka. Hlavatky byly vysazeny do znojemské přehrady a pamětníci je mohli vídávat přímo ve Znojmě. Kde je jim konec.....

Dnešní stavy Dyje jsou tristní,krásné úseky jsou regulovány, ryby fuč a rybářům zbývají oči pro pláč....
N Pavouk‌ - ® Čt 12.5.2011 7:39:54
ono tech ryb ubylo rapidne obecne hodne moc... jeste pred par lety byly ve znojme hejna jelcu plotic cejnu a treba i hrouzku.. ted uz nenajdete ani ty oukleje. ryba se zde vyskytuje jen kdyz nasypou rybu domaci nebo granulace, ale je otazka tydne kdy jsou vyzrani od kormoranu bez peri :)
N Butchi - ® Čt 12.5.2011 7:08:55
Větší nehoráznost jsem dlouho nečetl.
N aleš vavřina - ® Čt 12.5.2011 6:52:56
... zelená se zelená, když jí hladím kolena ... - autor uvedeného článku je tak zelený (a vypatlaný) mozek, že z etických důvodů bychom měli označovat příspěvky tohoto typu velmi výrazným varováním. Je pravdou, že sekundární pstruhové pásma zásadním způsobem ovlivnily ichtiocenozu parmového úseku řeky, ale v současné době , v příspěvku toliko zatracovaný, je potočák v NP Podyjí brán ekology (zejm. ornitology) jako vhodná potrava pro "chudáčka pronásledovaného" kormorána.
N mascha - ® St 11.5.2011 23:13:45
parmy, ostroretky a další ryby jsou fajn, ale nevidím jako velký průšvih, že se z toho stala pstruhovka s prostorem pro lipana a potočáka...
N botrus - ® St 11.5.2011 20:29:13
smutne, ako sa taky nadherny usek rieky dokaze zasahom cloveka znicit.... :(

[ Nejnovější | << Novější | strana 1 ze 1 | Starší >> | Konec ]

[ otázky | všeobecné ]

Co je nového - všeobecné
Oznámení - obecné
Vložit oznámení

Podpora mládeže.

V průběhu závodu Method Feeder Cup proběhne sbírka rybářských věcí, které následně věnujeme rybářským kroužkům v našem okolí. Jestliže nepotřebujete staré pruty, splávky, háčky a další věci, které vám...

Čest Tvé památce..

Ivoši, přeji Ti tam nahoře splnění snu, který si přetvořil do textu své písně: "Jedno přání na srdci mám, tak mě poslouchej. Může se zdát trochu pošetilý, přesto ho mám.
Chtěl bych být řekou,...

pozdrav

Posílám pozdrav tam nahoru Ivošovi S........nikdy nezapomenu :-(

Odešel Rybář

Dnes nás náhle opustil kamarád, rybář a skvělý muzikant Ivo Sláma
Všichni,kdo jste ho znali, věnujte mu tichou vzpomínku…

Kalendář akcí - obecné
Seznam závodů
Výsledky závodů
Všechny výsledky
Akční nabídky
Všechny slevy a akce
akce, rybareniMikbaits - Spiceman WS2

Za 160 Kč s DPH.
WS2 boilie bylo původně vyvíjeno jako zimní speciál (Winter Special), ale jak jsme během testování zjistili, je skvělý 365 dní v roce, tedy celou sezónu. Na rozdíl od klasického Spicemana je ještě více kořeněný, mnohem rozpustnější a tím i mnohem rychlejší.


akce, rybareniMS-Range Econ Feeder MH - 360cm

Za 2 599 Kč s DPH.
Velmi kvalitní feederový prut z vysoce komprimovaného uhlíku se štíhlým blankem. Korková rukojeť je zčásti opatřena protiskluzovým materiálem EVA.


Doporučujeme e-shop
Rubrika E-shopy
RS Fish RS Fish

E-shop zaměřený na všechny způsoby sportovního rybolovu, který nabízí sortiment téměř všech světových značek s vlastním či dodavatelským...