MRK.cz - stále na rybách - ryby a rybaření

MRK - Stále na rybách
Otázky a diskuse Seznam Diskuse

Rubrika rybích nemocí

Nedávno tu byla diskuze ohledně fotky nemocného cejna.Mirmen měl výborný nápad, že by se měla zřídit stálá rubrika o nemocích ryb.Snad by stálo za to, aby kluci, co zřizují mrk, kontaktovali nějakého odborníka a ten udělal přehled všech rybích nemocí a jejích příznaků a pak by každý z nás, kdo chytí nemocnú rybu, mohl jakž takž určit nemoc a informovat o tom třeba tady na mrku.Byli by jste pro takovú stálú rubriku?Já su pro všema deseti.

Autor diskuse: Milda
Zařazeno do: všeobecné - ostatní, 17.4.2005

Nemůžete zapisovat do této diskuse, protože nejste zaregistrován nebo přihlášen.

[ Nejnovější | << Novější | strana 1 ze 1 | Starší >> | Konec ]

N Glanis - ® Ne 3.5.2015 10:17:11
Zdravím chtěl bych se zeptat jestli by někdo nedokázal rozklíčovat jaký problém měl kapr, který měl vnitřnosti plné malých bílých bulek, játra byla ztvrdlá a bulek tam měl nejvíce (viz. foto). Přišlo mi, že se jedná o tuk, ale proč je v této formě a přes celé vnitřnosti netuším. Dík za každou reakci.
N splávkař - ® Ne 4.1.2015 19:46:24
Dnes jsem se setkal na dírkách s PD kteří trpěli nějakým parazitem, infekcí, nemocí a rád bych věděl, oč jde.
Je to rybník 2ha přerybněný kaprovitou rybou, 5let nelovený kam se v listopadu dal PD v několika velikostech z různých zdrojů. Poškození s původem asi nesouvisí neb jsou postiženy všechny sorty ryb.
Foto bohužel nemám tak to alespoň popíšu. Jedná se o ryby velikosti 0,3-1,5kg, není poškozena celá populace ani jsem to neviděl u jiného druhu. Zasažené ryby normálně žerou a zdají se být vitální. Poškození spočívá ve změně tkáně na spodní části těla v oblasti mezi prsní a ocasní ploutví, u jednoho PD chyběly i paprsky ploutví. Tkáň ryby se bez zjevných příčin rozpadá, lze ji oddělit prsty, u pár kusů chybělo až 25% břišní stěny a byly vidět vnitřnosti. Na nich jsem změny nepozoroval. Šupiny, kůže od pohledu v pořádku, někdy mírně propadlá ale prsem šla spolu s masem oddělit od zdavé části. Zasažená a zdravá část byla jasně ohraničena.
Budu rád za každou ,,diagnozu,, i za návrh opatření k zastavení šíření, nápravě.
N Saddám - ® Čt 11.12.2014 13:53:26
V nakladatelství Informatorium vyšla kniha ,,Nemoci sladkovodních a akvarijních ryb". Má 218 stránek a je vč. obrazových příloh a nákresů. Pochopitelně se zabývá i parazitózami, léčbou, prevencí,legislativou. Kdo si aspoň jednou přečetl, musí mu být jasné, že dělat vyšetření přes internet je ve slušnosti řečeno nekorektní. Navíc veterinářů mající tuto specializaci je jako šafránu. Před lety vyučoval ve Vodňanech předmět ,,Nemoci ryb" pan doktor Červinka, důchodce externista, a vpodstatě jen ze známosti s tehdejším ředitelem ing. Mertenem. Jak je to nyní nevím, ale už v r.2006 to bylo takto. Neumím si také představit,co by si dotazovaný s takovouto informací počal, resp. k čemu by mu byla. Jako, že by šel za hospodářem a sdělil mu , že chytil rybu, ta měla např. Ichtyoftiriózu a že to diagnostikoval XY na MRKu. No nezlobte se na mě, ale výsledek vidím úplně v barvách.
Podezřelou rybu je třeba přinést hospodáři příslušného revíru a ten nechť zařídí odborné veterinární vyšetření a následná opatření, jsou-li opodstatněná, na to ho tam máte. No a jestli si volíte funkcionáře podle něčeho jiného, než odbornosti a erudice, tak si to na tu veterinární správu odneste sami. Všechno totiž pánové začíná na čl.schůzi a máte takové funkcionáře a výsledky, jaké si volíte. MRK je někdy dobrá zábava, ale ne lék na věci, které nás u vody trápí. Ty se musí řešit jinde a výrazně méně pohodlně, než poťukáním po klávesnici.
N Špek - ® Čt 11.12.2014 13:51:05
Já bych řekl že Jiří Jakeš to bude v klidu vědět.
N Dart Ness - ® Čt 11.12.2014 11:43:35
Zdar chlapi,hledal jsem bližší téma,ale nějak jsem nenatrefil na nic bližšího...

Teď jsem tetce kuchal amura na vánoce a na jeho černé břišní výstelce jsem našel něco co vypadalo jako jikry.Prohledal jsem vnitřnosti,ale vaky jsem nenašel (co kdyby).Ale při bližším pohledu to vypadalo sice jako nějaké oranžové jikry,ale byly to pravděpodobně shluky vajíček nějakého parazita (cca 20 - 40 ks a ložisek bylo zhruba pět na každé straně).Byly oválné,velmi drobné (cca 0,5 mm) a oranžové (až dozlatova).Při dočišťování to šlo seškrábnout nožem i s černou břišní výstelkou,takže svalovina bude čistá.

Neví někdo,co by to mohlo být? Jen mě to zajímá.... Foto by bodlo,ale foťák s makrem nemám.
N Veenca - ® Ne 8.6.2014 16:11:05
no nebylo to ani dve hodiny co sem se dival predtim a este nebyl na hladine prisel sem se podivat zhruba po 2 hodinach a uz tam plaval :( strsne by me zajimalo co se mu mohlo stat a to zacalo az ted kdyz sou takovy vedra mozna je to jedna z veci no :(
N nofish - ® Ne 8.6.2014 15:44:10
Veenca >> bílé žábry, mrtvé žábry. Bílé je bude mít vždycky, pokud ho nenajdeš těsně po úhynu. Červené- růžové- bílé. V létě to jde rychle, otázka pár hodin. Podle mě jsi prostě našel rybu, která už se začala rozkládat.

edit: Jinak, pokud by světlé žábry měly živé ryby, je tu problém, není to přirozená barva a je třeba zakročit. Důležitá je ale kontrola zdravotního stavu těch živých ryb. Že ti padnul jeden kapr, nic neznamená.
N Veenca - ® Ne 8.6.2014 15:28:54
Dobry den potreboval bych poradit v rybnicku mi v tech horkach uhynul kapr mel bile zabry a po vyvrhnuti mel nejspis vnitrni krvaceni ostatni ryby jsou v klidu jen tenhle to nedal vite nekdo o co by se mohlo jednat? dekuji
N Nat - ® Út 13.10.2009 21:26:02
poldeci >> ak to bol taký ako tyčinka tak to bol kaprovec. Dá sa odstrániť buď ručne alebo 10% roztokom soli. Ryby s ním dokážu žiť.
N poldeci - ® Po 6.7.2009 23:52:28
nazdar,nechal sa chytiť iba tak do podberáka motal sa iba na hladine,celý bol obsypaný maličkým organizmom-vybral som ho na breh a tam ukončil jeho trápenie-čo ma zarazilo tak skoro vôbec nekrvácal
aký druh parazita to je ak niekto viete,je možné že je tým napadnutých viac rýb?lebo ďalšieho zubáča som pri zabrodení mal vedľa seba tesne pod hladinou ale tento bol ešte vcelku čulý-nenechal sa chytiť-....čo sa dá očakávať?
[fotka smazana na zadost autora]
N končan - ® Ne 8.6.2008 11:00:23
Já jsem pro podle mě je to dobrá myšlenka.
N habrůvka - ® Ne 8.6.2008 10:44:09
Je to dobrý nápad,protože nemocný ryb je čím dál víc a nebo jsou zdegenorovány jejich neustálím krmením různými super návnadami,kde jsou ty časi kdy stačila žížala.Chtělo by se nad tím zamyslet ,protože za nějaký čas nebudou ryby žrát normalní potravu,je to podobný jak u nemocí šílených krav tom to dospělo k dokonalosti,že jim dávají žrát zdechlí maso.
N Ottar Po 25.4.2005 22:07:10
šeptal,véna s. : díky za info
N šeptal - ® Čt 21.4.2005 13:39:50
Véna S.: Nejsem si jistý, jestli zrovna Chobotnatka rybí může být tak velká. I když pravda, tahem se dá pár cenťáků získat.
N Véna S. - ® Čt 21.4.2005 13:14:34
Ottar: Teď z jara bývá na rybách běžná pijavice Chobotnatka rybí, pravděpodobně se jednalo o tuto pijavici.
N Ottar Út 19.4.2005 21:52:36
4 all:měl bych jeden skromný dotázek.V čera jsem chytil na vltavě karase a měl v tlamce asi dva červy veliké asi tak kolem pěti centimetrů.Byly pruhovaní.Měl jsem pocit,že jsou to nějaké pijavice.Dnes jsem viděl u další ryby tamtéž to samé.Myslíte,že jsou to místní parazité nebo dovlečení s násadou ?
Díky
N barbel Po 18.4.2005 15:42:12
pajda: myslím že to ani nemusí být listí ořechové. Prostě to listí ve vodě zetleje a vytvoří právě ty dusičnany, nebo podobné jedovaté látky. Výměna vody je samozřejmě nezbytná a základní věc.
N pajda - ® Po 18.4.2005 14:36:38
Možná, že jsem už na to přišel. Je možné, aby to dělalo ořechové listí. Na podzim mi napadalo do jezírka a zůstalo tam až do jara. Na jaře jsem je vytáhl, ale vodu nevyměnil. Někde jsem četl, že je ořechové listí jedovaté.
Už odpouštím vodu a zkusím dočerpat novou z potoka.
N barbel Po 18.4.2005 13:42:44
pajda: zkus změřit dusičnany (nebo jak se to jmenuje). Voda může být křišťálová, ale jak se zvedne hladina jejich výše, během dne ti ryby vychcípou. Mám akvárko, tak o tom malinko něco vím. Určitě ti poradí v akvaristice a prodají i potřebné přípravky na měření. Poradí ti i kdyby šlo o nějakou nemoc.
N pajda - ® Po 18.4.2005 12:39:37
Mám problém. Začali mi zdechat rybky v zahradním jezírku. Nic nápadného jsem nepozoroval. U některých se projevily jakoby křeče, motají se dokola, dezorientace, narážejí na stěny apod. Do druhého dne jsou K.O. Voda je křišťálová, bez zápachu, bez náznaku kalu.
Prosím, kdo ví pomozte.
N Grave Po 18.4.2005 9:57:14
Listoval jsem nejakym rybarskym casopisem, a tam byly nejake nemoci ryb. Nevim jestli to bylo neco starsiho nebo nové císlo. Myslim ze na prvni pokus by byla nejkratsi cesta se zkusit nejak domluvit s timto casopisem o "skopírování" na MRK, oplátkou treba za reklamu. Pouzit treba argumentu, ze si ryb. casopis jen kvůli ryb. nemocem nikdo nekupuje, a ze je to puze doplnkove tema. Nebo neco podobneho.
N G.Moolis - ® Po 18.4.2005 9:00:15
Martin M.: Zkus napsat Radoušovi. On parazitologii studoval. Ví toho tady z nás asi nejvíc.
N barbel Ne 17.4.2005 22:19:46
No, nesměle se přiznám že to byl můj nápad zřídit rubriku rybích nemocí :-)
http://www.mrk.cz/otazky.php3?id=8248&from=0
Nicméně plně podepisuji to, co níže napsal "mirmen". K tomu není co dodat....
N Martin M. - ® Ne 17.4.2005 20:57:21
Souhlasim s Abe. Dlouhodobou spolupraci si zadarmo nedokazu predstavit. Nejake takove zkusenosti tu jiz jsou a vetsinou to lidi prestane bavit (a ja se jim vubec nedivim).
PS: Pokud bychom meli najmout nejake odborniky, zrejme bychom nezacali od rybich nemoci, ale treba od legislativy, ziv. prostredi, biochemie...
N Milda Ne 17.4.2005 13:36:56
Radek Ch.:K vůli zaplísněné rybě by asi nikdo poplach nedělal(Většinú jde o saprolegniu a to má na svědomí ve většině případů člověk a jeho suchá ruka).Máš ale pravdu v tom,že by hospodář asi moc ochotný nebyl i v jiných případech.Od toho sú ale ty kontakty.
N Radek Ch. Ne 17.4.2005 13:05:49
Milda - nevěřím tomu, že když takto nemocnou rybu ( třeba zaplísněnou ) donesu ukázat funkcionáři, že ten s tím něco hned udělá. Možná že jo, ale bách byl se reakce, že je to ojedinělý kus apod.... Ale tak to cítím jen já, kdo ne, tak ať se skládá na odměnu
N Milda Ne 17.4.2005 12:47:52
Radek Ch.:Dovolím si stebú nesouhlasit.Není pravda,že nic nevyřešíš,že plavú nemocné ryby v revíru.Pokud chytneš nemocnú rybu(příznaky některých nemocí bys mohl znát právě z takové rubriky),tak podle tvého rozhodnutí a určení nemoci a její závažnosti,bys to po případné konzultaci s dalšíma tady na mrku nebo ihned nahlásil(samozřejmě pokud by se jednalo o nemoc,kde hrozí epidemické rozšíření) na své MO nebo v soupisu revírů máš plno kontaktů a přehled adres organizací k tomu příslušných.Někomu by se tak mohlo podařit předejít zbytečnému úhynu ryb.
N Radek Ch. Ne 17.4.2005 12:35:32
Už vidím jak se každý,kdo si přečte příspěvek o nemoci ryb, sládá po pajdě na odměnu 1 - 3 tisíce.... to si myslím neklapne ( ale samozřejmě nikoho od toho nezrazuji ). Já sám osobně bych si to přečet jen tak, ze zvědavosti, ale abych za to něco dával ???? To asi ne. Stejně tím nic nevyřeším, že takové nemocné ryby plavou v revíru
N mirmen - ® Ne 17.4.2005 10:32:07
švec: myslím si, že Abe toho ví trošku víc :-)
N švec - ® Ne 17.4.2005 10:16:12
Já jsem také pro.
Abe:nemusíš být pouhý divák.Copak jsi nikdy nechytl žádnou rybu která byla nemocná?Blikneš ju dáš ju sem a dozvíš se co je to za nemoc a dozvíš se třeba jestli není nemoc infekční a tím nebezpečná pro ostatní ryby.
N mirmen - ® Ne 17.4.2005 9:16:48
Abe: je to náročné na několikset hodin práce. Přípravná fáze, vyhledávání zdrojů, možných spoluprací, spojenectví ,podpory.
Skládat to "na koleně", bez plánu ,samozřejmě smysl nemá.
Složité to není, pokud to bude mít koncepci.
N Abe Ne 17.4.2005 8:48:55
mirmen: nejsem samozřejmě proti, pokud se se chce, tak všechno jde, v téhle kategorii budu ale pouhý divák
N mirmen - ® Ne 17.4.2005 8:38:41
Abe - to zas není tak složitá věc. Je to už dávno vymyšlené a zcela určitě popsané v učebnicích parazitologie a dalších.
Jedná se o strukturu - zrcadlo, určení místa pro il. foto ( s možností doplnit o další ), s možností textu , popisek, eventuálně možností diskuze k dané nemoci - žeby 1x měsíčně "host"??
N Abe Ne 17.4.2005 7:47:01
na každú robotu je nám treba odborníkou......je to zajímavá myšlenka, ale těžko si tady dovedu představit "koutek" odborníka na rybí nemoci, z nadšení se věci také dají dělat, ale jen určitý čas
N mirmen - ® Ne 17.4.2005 7:40:33
Milda: nejsem si jistej, jestli to byl můj nápad. Mám pocit, že to napsal už někdo jiný a já jsem to buď jen připoměl nebo podpořil.
V každém případě je to myšlenka zajímavá.
Určitě rybářské weby navštěvují i studenti nějaké střední nebo dokonce vysoké rybářské školy. Možná by mohli pro osvětu něco udělat.
Například kontaktovat vedení školy s prosbou o bezplatnou možnost zveřejnění nějaké archivní fotodokumentace a o pomoc ke stručnému popisu nejčastějších nemocí ( za využití stávajících skript). Pokud by se to připavilo např. formou nějaké "kolektivní spolupráce" 2-3 studentů, tak by stálo za úvahu dát jim i nějakou symbolickou odměnu, 1-3 tisíce jako příspěvek ke studiu.
Navíc - dají se na takové akce sehnat nějaké granty nebo dokonce "sponzor"? Např. od firmy zabývající se výrobou nebo velkoobchodem veterinárními léčivy, od vedení ČRS a MRS , eventuálně odjinud - nic mne teď nenapadá :-)
N BoBo - ® Ne 17.4.2005 5:28:19
Jednoznačně jsem pro, fakt by mne to zajímalo.

[ Nejnovější | << Novější | strana 1 ze 1 | Starší >> | Konec ]

[ otázky | všeobecné | ostatní ]

Co je nového - všeobecné
Oznámení - obecné
Vložit oznámení

Poděkování

Vážení kolegové, dovolte mi ,tímto poděkovat za nezištné jednání kolegovi pod nikem Edward.a z Frýdku Místku. Dnes mi přivezl pro děti z rybářského kroužku v Sedlnicích spoustu rybářských potřeb /...

Členská schůze MO ČRS Písek

Členská schůze MO ČRS Písek se bude konat v úterý 4. dubna 2017 od 17:00 hodin v hudebním sále Kulturního domu nábřeží 1.máje Písek

Členská schůze ČRS MO Kladno

Teď v neděli 26. 3. 2017 od 9.00 hodin restaurace RACEK v obci SRBY okr. Kladno.
Holt musíte dojet autem, autobusem, z Kamenných Žehrovic třeba pěšky, ale hlavně přijďte, ať víme co nám výbor...

Kalendář akcí - obecné
Seznam závodů
Výsledky závodů
Všechny výsledky
Akční nabídky
Všechny slevy a akce
Doporučujeme e-shop
Rubrika E-shopy
Chyť a pusť Chyť a pusť

Obchod Chyť a pusť vám nabízí široký sortiment rybářských potřeb. Vyzkoušejte nás a zařaďte se mezi tisíce spokojených rybářů, kteří si...