MRK.cz - stále na rybách - ryby a rybaření

MRK - Stále na rybách

Kapři hned příkladně

2.8.2000 - Aleš Baran

      Tento článek byl napsán v roce 2000 a informace v něm nejsou možná úplně aktuální, nicméně v něm najdete stále inspiraci a poučení. Účelem tohodle článku není popsat jak na ty největší, ale jak si slušně zachytat nadpůměrné ryby.

Uvažoval jsem, jak se nejlépe mohu podělit o své zkušenosti a došel jsem k závěru, že bude nejlépe, když popíšu nějaký úspěšný lov. Každý si pak z toho vezme přesně jen to, co potřebuje. Tento článek berte jako pokračování článku ,,Kapři hned". Výprava, kterou popíšu, není zrovna párhodinová, ale dá se považovat za krátkou. Tedy: V pátek přijíždíme pro nás na zcela neznámé místo na Labi. Našli jsme jej podle mapy, kde jsme vyhledávali slepé ramena a další zajímavosti. Pozorně si prohlédněte mapku:

Legenda:
1 - hlavní tok
2 - vtok plavební dráhy k jezu
3 - mělčina a nánosy bahna při vyústění slepého ramena
4 - naše stanoviště, poloostrov
5 - mělčina 0,5m
6 - stulíky
7 - hrana na 2,5 m - místo lovu
8 - ostrůvek k jezu
9 - slepé rameno, hluboká voda 3,5 -4m
10 - mělčina 0,30m

Mapka je nakreslena docela přesně, jen nebudou sedět některé poměrové vzdálenosti a velikosti, ale to bych ji musel zakreslit mnohem větší. Takže doplňující informace:
Šířka hlavního toku (1) asi 80m plavební dráhy (2) pak 60m, šířka slepého ramena asi 40m - 60m, šířka ostrova (8) asi 20 -30 m. Vzdálenost stanoviště (4) k ostrovu asi 100m. Vzdálenost k hraně (7) od 5m do 20m, podle úhlu ke stanovišti na poloostrově, čím kolměji k hlavnímu toku, tím menší vzdálenost. Hloubka se pak pohybovala od 0,5m do 3,5 až 4 m, podle sytosti modré barvy.

První ryba

Proč jsem si zvolil místo pro chytání s označením (7) a ne jiné? Proud hlavního toku nanáší přirozenou potravu až na mělčinu (5). Dále pak předpokládám, že kapři migrující ze slepého ramena do řeky a naopak, mé místo mohou jen těžko minout. Navíc je místo chráněno před hlavním proudem. Tolik k místu.
Je tedy 19:00 a moc času do půlnoci nezbývá. Okamžitě teda zakrmuji a to ,,rychlou směsí" a asi 50 kuličkami boilies.

Rychlá směs: 0,5kg žlutého hrachu nebo cizrny, 1kg fazolí, 1kg pšenice, 0,5kg lněného semínka. Na jeden den namočit a pak vařit asi půl hodiny, až jsou fazole měkké. Vařím vše dohromady, hrách se úplně rozvaří. Do vychladlé kaše zamíchám 2kg na půlky rozkrájených brambor a 0,5kg Canall Carpu, ale to není nutné. Tuto směs vyleji na krmné místo, v případě proudu 10 až 20 metrů nad něj.

Boilies:
20% pšeničné krupice
20% kukuřičné krupice
20% nahrubo rozemletých semen (konopí, proso, lněné semínko, řepka)
15% sušeného mléka
10% pšeničných klíčků
10% rozemletých ovesných vloček
5% pšeničného glutenu
Směs se dokonale promíchá se dvěma polévkovými lžícemi papriky a lžící sušeného mletého česneku na jedno kilo a s vejci se udělá středně tuhá směs. Vyválené kuličky (válečky nebo klidně patvary) se vaří 5 minut v páře.

Po zakrmení nahazuji pruty do kraje krmného místa. Koncová udice je napevno olovo je koule 120g, délka návazce 25 cm a k háčku dávám zatím jednu kuličku. Připravujeme se na přenocování. Po půlhodině po nahození se na krmném místě začínají objevovat menší ryby a zhruba za hodinu mám první záběr - je asi 22 hodin. Je to krásný šupináč asi 4 kg. Fotka a jde zpátky. Ryby pak přicházejí v nepravidelných intervalech, ale průměrně asi jedna za půl hodiny. Před čtvrtou proto dokrmuji ale už jen boilies, asi 100 koulies. Na háček dávám už 2 kuličky o průměru 18mm. Ryby berou do 9 hodin a pak nastává klid. V poledne balíme a jedeme domů. Celkem jsme s přítelkyní chytli 12 kaprů, ne velkých, ale na krátkou vycházku jsme spokojeni.

Byl bych rád kdyby vám tenhle článeček něco přinesl a těším se na vaše ohlasy a připomínky, neboď budu pokračovat a jen musím vědět, na co se zaměřit podrobněji. Příští článek ponese název: "Napevno nebo průběžná?"


Další fotka z téhle výpravy
Další
Jiné fotky

Autor: Aleš Baran - ®

Přečteno: 4 924x
Průměrná známka: 1.76

Související články

Kapři v leknínech

Věděl jsem,že přes noc je v okolí rostlin málo kyslíku díky obrácené fotosyntéze, ale přesto jsem to chtěl zkusit.

Extrémní podmínky v kaprařině

Extrémních podmínek na řekách může být mnoho. Já popíšu několik, se kterýma jsem se setkal, a které šly nějakým způsobem vyřešit.

Montáže?

... poznal jsem, že čím jednodušší sestava, tím je účelnější a spolehlivější. Nečekejte žádné speciální návazcové materiály, nepoužívám žádné multistrandy ani leadcore a podobné srandy. Moje kaprařina nevychází z poznatků z knih a časopisů.

Co je nového - kaprařina + obecné
Oznámení - kaprařina
Vložit oznámení

Na toto místo můžete sami vložit své oznámení ostatním čtenářům MRKu.

Kalendář akcí - kaprařina
Seznam závodů
Výsledky závodů
Všechny výsledky
Akční nabídky
Všechny slevy a akce
akce, rybareniFox Case 2016 pouzdro na signalizátory

Za 475 Kč s DPH.
Fox swinger case, pouzdro na nové Fox MK3 a Illuminated Euro MK2 Swingery 2016 v exklusivním, luxusním a praktickém provedení za výrazně sníženou cenu po registraci


akce, rybareniRaketa na krmení Fox Impact Spod

Nejlepší rakety na krmení, jaké byly kdy vyrobeny, prošly drobnými úpravami, aby se staly naprosto dokonalými pomocníky, a díky své odolnosti Vám vydrží velmi dlouho. V nabídce máme dvě velikosti.


Doporučujeme prodejnu
Adresář prodejen
Cadoxfishing - RCM Mošnov Cadoxfishing - RCM Mošnov

Mošnov u Ostravy, Obchodně podnikatelský areál Mošnov č.p. 317/60