Lopaťáci - Lov na řekách II

- Martin Maťák

Kde a kdy

  • v kazdem pripade je revir tim nejdulezitejsim ze vseho. Chce to zmapovat si okoli sveho bydliste a udelat si prehled, kde a v jakem obdobi se cejni vyskytuji. Zkuste hluboke reky nizinneho typu, tam by to mela byt tutovka. I mensi reky spise parmoveho typu jsou slibne, ale vysledky na nich mohou byt znacne nevyrovnane.
  • cim proudnejsi a melci reka, tim snadnejsi je cejny najit - v tisinach a hlubokych dirach. Na klidnejsich rekach jsou cejni mnohem vice rozptyleni - hledejte spise proud nebo mista, kde hluboka tisina u brehu prechazi rychle v proud uprostred reky
  • cim teplejsi je v prumeru voda v rece, tim lepsi. Reka, ktera ma v lete teplotu vody 20 -24 stupnu a v srpnu barvou pripomina spenat, je tim pravym orechovym.
  • karas, cejnek, kapr, to jsou ryby, ktere maji podobne zvyky, jako cejn, najdete je a nasli jste i cejny.
  • pokud je to mozne, chytejte v mistech, kde reka tece puvodnim korytem - byvaji zde vetsi tisiny a vetsi hloubka nez ve zregulovanych usecich.
  • tam, kde cejni skacou nad hladinu, tam i berou. Ale pozor, aby jste videli vyskocit cejna, musite davat pozor, protoze ho neuslysite jako treba kapra, ale jen zahlednete koutkem oka jak se nehlucne rychle vyhoupl nad vodu a opet se ponoril zpet (jako velryba). Nebyt kola na hladine, budete si myslet, ze to byla jen vlna.
  • cim teplejsi voda, tim vice cejni zerou - tzn. na jare a na podzim jim muze stacit zrat jen rano a vecer, ale v lete zerou pres den porad. I v tech nejvetsich vedrech v prave poledne je mozne cejny chytat - vetsinou vsak stoji ve vetsim proudu, kde malokdo umi dostatecne jemne chytat. V tisinach je chytnete opravdu asi jen rano a vecer. Myslim si ale, ze v poledne jsou cejni mene pohyblivy a dele priplouvaji na prokrmene misto. Pokud jsem vsak prisel k vode rano (dopoledne), cejny jsem krmenim stahnul temer okamzite a temer vzdy jsem je tahal az do vecera.
  • v ciste vode se chyta hur nez v kalne - v te se ryby mene spolehaji na zrak a jsou tedy mene opatrne.
  • cim vyssi stav vody v rece je, tim vice jsou ryby u brehu - vyuzijte toho
  • idealni flek: 1m od brehu hloubka 3m a o 2m dal zlom k plosine s hloubkou 3.5m, klidna voda s obcasnymi viry a narazy proudu. O dalsi metr dal jiz je silny proud. Delka tisiny max. 10 metru.
  • pokud rychle klesa voda, je to v haji. Stoupajici voda nevadi.

    Krmeni

  • osvedcilo se pouzivani posilovacu urcenych specialne na cejny, ostatni univerzalni vune (vanilka, jahoda ...) jsou na vsechno a zaroven na nic
  • cukr, cukr a opet cukr. Dobre krmeni slepi a hlavne cejnum chutna.
  • v lete se cejni vetsinou dostavi max. do 3 hodin od nakrmeni, nekdy i ihned
  • krmeni musi byt tak lepive, aby se ke dnu dostalo jako koule, tam se pak do nekolika minut rozpadne
  • dokrmovat malymi porcemi, ktere cejny nepoplasi, ale casto (kazdych 10-20 minut)
  • kukuricny srot lepe prijima aroma, jecny je dost "ostry" ale vice lepi, presto je podle meho nazoru kukuricny temer vzdy lepsi
  • dobre je nahazet krmeni do vody drive, nez zacnu chytat, dam rybam asi 10 - 20 minut, nez navazu udici, a oni mezi tim k navnade pripluji a zjisti, ze nehrozi zadne nebezpeci. Jakmile ryba jednou zacne zrat, pak uz neni tak ostrazita. Vetsinou pak prvni nahoz znamena rybu, jestli ne, neni neco vporadku.
  • prvni zakrmeni byva masivnejsi, vetsinou kolem 1-2 litru krmeni
  • mnozstvi krmeni od kvetna do zari - 1 litr krmeni na hodinu. Za den spotrebuji az 10 litru (vice na JM ani nemohu) a kdyz jdeme ve dvou, tak i vice (krmime pouze 1 misto). Na jare a na podzim krmim podstatne mene.
  • osvedcilo se krmit pri tazeni vetsi ryby - "uklidnit pamlskem ostatni ryby"
  • prikrmujte pouze tehdy, pokud ryby berou. Cim vice zaberu mate, tim vice krmeni prihazujte.
  • prikrmujte mensimi koulemi (mandarinka), ktere ryby prilis nepoplasi.
  • nikdo neni tak silny, aby si k rece donesl takove mnozsvi krmeni, ze by s nim ryby prekrmil - sezerou uplne vsechno, co jim tam nahazete, ale kdo to ma platit, ze jo?
  • priklad slozeni krmeni na lopataky (reka 2-4m hlouboka, stredne silny proud):

    - 50% hrubsi kukuricny srot, prelit varici vodou s cukrem (0.5-1kg cukru na 1litr vody) tak, aby srot byl uplne namocen (musi se lesknout a pri nabrani do hrsti z nej kape voda) - nechat 30 minut v teple - voda se vsaje. Pak vsechno dat do mikrovlnne trouby a nechat asi 5 minut na max. vykon (srot prejde 100 stupni, zbyla voda se vsakne a vznikne pevna hmota, ktera se po vychladnuti da temer lamat). Toto vsechno pak protlacit pres sito s oky okolo 5x5mm. (pokud nemate mikrovlnku, dejte zvlhceny srot do vetsiho plocheho hrnce a za staleho michani ohrivejte na sporaku - problem je v tom, ze to dlouho trva a taky se to rado pripaluje... )
    - 10% velmi jemna strouhanka, jemne navlhcit (studenou) cukrovou vodou, prepasirovat pres sito s oky 2x2 mm - timto do krmeni dostanete velke mnozstvi vzduchu, ktere se z nej bude ve vode uvolnovat a k hladine budou stoupat malinkate bublinky. Ty vam ukazou, kde krmeni lezi a kam je potreba nahazovat (bublinky stoupaji pomalu, takze se objevi o kouse vice po proudu, nez krmeni lezi, ale pro priblizne odhadnuti polohy to staci). Navic bulinky sebou zdvihaji i male kousky krmeni a roznaseji vodou take aroma.
    - 20% uvarena psenice nebo kroupy (varit v cukrove vode)
    - 10% kukurice, cim mekci, tim lepsi. Pokud se v reviru vyskytuje mnoho ryb pod 40cm, zvecte podil kukurice az na 30%. Davejte ale pozor na to, ze "partikl" nezanechava tak vyraznou pachovou stopu a ryby ho proto dele hledaji. Pokud ale jdete k vode na cely den, muze byt kukurice jeste vice.
    - 10% ovesne vlocky (5 minut nechat nasaknout vodou a pak zbytek vody slit)
    - skorice, alespon 1 lzice na 1 kg suche smesi (nebo posilovac - napr. Sensas Super Bremix). Pridejte ji bud do vody, kterou zvlhcujete krmeni, nebo primichejte do jeste suche smesi. Cim kratsi dobu budete chytat, tim vice "vune" pridejte. Nebo pouzijte vice aromatizovane krmeni pro uvodni zakrmeni a prilakani ryb a mene aromatizovane pro prikrmovani.
    - pokud chytate ve vetsim proudu a hloubce, pridejte az 20% sterku (zrnka od 2 do 5 mm)
    - pokud se vam zda, ze je krmeni prilis rozpadave, pridejte do nej hladkou psenicnou mouku - to je dokonaly lepidlo.
    - mix: nejdrive na igelitove plachte smichejte "uvareny" srot se strouhankou a znovu prepasirujte pres sito 5x5mm (foto 1+2), pak pridejte vlocky, psenici a kukurici a pripadne i sterk (foto 3+4) a jemne promichejte. Krmeni by se ted melo dat lehce vytvarovat do kouli a pritom byt velmi nakyprene (foto 5).

    Toto krmeni s cukrem velice rado brzy zkysne, proto, pokud jdete k vode na cely den, polovinu krmeni si doma zmrazte - nez prvni polovinu zpotrebujete, druha se rozmrazi.

    Nastrahy

  • rohlik je univerzalni nastraha, pokud ryby maji naladu na jidlo, pak jim bude smakovat i rohlik.
  • zizala "funguje" jen obcas, vetsinou pri zakalene vode v lete a nebo na jare. Nekdy na ni chytam proto, abych chytl sice cejnu mene, ale vetsich. V prumeru jsou cejni chyceni na zizalu asi o 5cm vetsi nez na rohlik. Zkuste nastrazit i vice kusu zizal (hnojnaku) nebo jen jeji pulku.
  • rohlik se MUSI navonet posilovacem (stejnym, jako je v krmeni) - prisypat jej do sacku s nakrajenymi rohliky a protrepat
  • rohlik muze byt slisovan jen symbolicky - mekci byva lepsi, ale nedrzi moc dobre na hacku - nekdy je to ovsem nutne. Na takovy rohlik (kosticka 3 x 3 x 3 mm) lze chytnout VZDY alespon malou cudlu, pokud tam zrovna nejaka je. Dost casto to ale vezme poradna potvora, ktera se vsemu vetsimu vyhyba.
  • nekdy je nutne chytat s rohlikem tvrdsim, protoze male ryby rohlik rozeberou drive, nez se k nemu cejn dostane. Nekdy i samotni velci cejni dokazou meky rohlik z hacku sundat bez detekce zaberu (vetsinou lze vyresit zmenou polohy broku, delkou navazce atd.)
  • bili cervy jsou sice velmi popularni nastraha, ovsem me se na cejny neosvedcili. Mozna je to proto, ze je s nimi potreba krmit, coz se ale pri beznem rybolovu nesmi. Nejake uspechy jsem s nimi mel jen velmi brzy na jare, ale od dubna ani tuk a to i tehdy, kdyz rohlik cejni vzali drive, nez dopadl ke dnu! Mam pocit, ze kdyz krmim srotem a strouhankou, tak ryby vice zajima nastraha podobneho slozeni (rohlik), ale kdyz nekrmim (jaro, zima), davaji prednost protejnum (cerv, zizala).
  • Pokud budete mit velmi jemne zabery a nebudete vedet, co s tim, zkuste z krmne smesy, kterou zrovna hazete do vody, udelat kulicku a nastrazit ji na hacek. Mozna na nem nebude prilis dlouho drzet, ale nekdy i tech 20 sekund staci. Vhodte do vody neprilis umackanou kulicku krmeni a do stejneho mista ihned nahodte udici. Zasekavejte co nejdrive!
  • cim mensi nastraha, tim jemnejsi zabery je mozne (nutne) sekat.
  • rozhodne nezkousejte takove nastrahy, jako je foukana kukurice a medovka (pufy)!

    Metody lovu
    Nejdrive by asi bylo vhodne napsat, ze nikdy nepouzivam navazce. Je to kvuli tomu, ze bych konecne jednou rad vytahnul nejakeho poradneho macka - s navazcem bych mel o 2 uzely vice a to nechci. Navic navazec ma jistou prutaznost, ktera je pri slabem zatizeni vetsi nez prutaznost kmenoveho vlasce - proto celkove sestava mene pruzi a nezachytava tak dobre vypady ryby - k pretrzeni pak dojde drive, nez pri pouziti kmenoveho vlasce identickeho s navazcem. Radeji tedy chytam primo na vlasec tak silny, jaky bych mel navazec, a na vlasci pak mam jen jeden uzel - u hacku. Take vzdy chytam pouze na jeden prut.
    Plavana (A) - na klasickou plavanou, kdy se splavek nahodi doprostred reky a necha se nest proudem treba 10 metru, skoro nechytam - je zde mnohem mensi sance neco vetsiho chytnout (tedy krome takovych ryb, jako je tloust, plotice, ostroretka atd.). Cejn se za nastrahou nerad honi, radeji si ji zvedne ze dna -> je nutno chytat na dne a mit nastrahu v klidu bez jakehokoliv pohybu. To docilim jednim brokem polozenym na dne. Pochopitelne je potreba na napnutem vlasci splavek drzet na jednom miste, jinak ho proud bude odnaset pryc => z toho vyplyva, ze temer neni mozne chytat ve vetsi vzdalenosti od brehu nez jake je delka prutu. Lze tak ale chytat jen v temer uplnych tisinach. Davam splavky 1-1.5g na 1m hloubky. Pri tomto zpusobu lovu je velmi dulezite serizeni udice, nekdy je lepsi polozit na dno jeden brok, nekdy zase nechat lezet jen navazec. Experimentujte s hloubkou a rozmistenim broku, jen tak lze najit idealni kombinaci, ktera je vzdy jina. Zabery se obvykle projevuji mirnym potopenim splavku (nekdy jen nekolik milimetru) na kratky okamzik. Nekdy se plavek mirne nadzvihne a zatrepe. V kazdem pripade jsou pohyby splavku velmi plynule a neni lehke vzdy zaber odhalit, zvlaste pri vetru a pri narazech proudu, ktery splavek obcas posune nebo potopi. Sestaveni udice je nasledujici (priklad pro hloubku 3m a slabsi proud, viz obr.): ovalnejsi kapkovity splavek 3g, olivka 2g + 2 broky 0.3 a 0.4g tesne nad a pod ni - vse asi 50cm od hacku, 3x protazena zarazka (napr. veltilgumka) pod touto zatezi, brok 0.3g asi 20cm od hacku, hacek #10. Tato sestava dobre signalizuje jemne pomale zabery, ale pokud budou zabery obzvlaste jemne, zkuste prodlouzit vzdalenost mezi prvnim brokem a hackem az na 35cm. Pokud jsou zabery ostre a kratke, vzdalenost zmensete az na 10cm. Muzete take zkusit misto tohoto broku dat vice broku mensich (napr. 3x 0.1g s rozestupy 5cm) - zabery budou hure signalizovany, ale rybe to bude mene napadne. Jestlize je proud silnejsi, zkuste jeden brok (0.3g) od olivky premistit 5-10cm nad nejspodnejsi brok.
    Polotezko (B) - Je to naprosto jednoduche chytani a ve vetsine priopadu i velmi efektivni. I kdyz se to nezda, je tato metoda relativne velmi jemna a pri splneni nekolika podminek lze zaregistrovat kazdy kontakt ryby s nastrahou. Chytam tak na mistech, kde je hloubka hned u brehu a kde proud vytvari viry a kazdou chvil proudi jinym smerem (vetsinou za nejakou prekazkou ve vode a ve vracacich). Proud muze byt i velmi silny. Chytam maximalne 4m od brehu, protoze mam jen 4.2m prut. Idealni hlubka je 3-4m - pak chytam v podstate jakoby na bic (na navijak sahnu jen pri zdolavani vetsi ryby). Prut mam polozen ve 2 vydlickach vodorovne s hladinou a spicka je asi jen 20cm (!) nad hladinou. Splavek je pri chytani od spicku prutu jen asi 25-30cm (velmi dulezite!) - diky tomu je mozne pouzit velmi male splavky, protoze napnuty silon mirici temer kolmo vzhuru splavek v proudu nadzvedava a zabranuje mu samovolnemu potopeni. Sestaveni udice: splavek, prubezne olovo, 3x provlikla zarazka, hacek asi 30cm pod ni. Pouzivam male ovalne splavky od 0.8 do 1.5g s ocelovou strunou. Prubezne olovo musi byt tezke minimalne 3g, cim silnejsi proud, tim vice, klidne az 8g. Na olovo krome gravitace pusobi uz jen jedna sila - sila proudu pusobiciho na vlasec a ten miri vzhuru ode dna. Olovo je tedy nadlehcovno a je potreba najit jeho takou hmotnost, ktera tuto silu sice prekona ale zase neni zbytecne velka a neodradi ryby od zaberu. Vsechna ostatni sila (proud) se prenasi na spicku prutu, ktera pak muze byt i celkem slusne ohnuta. Hloubku nastavuji o 10-40cm vetsi, nez jaka skutecne je (vlasec nejde kolmo ke dnu ale sikmo s proudem). Nahazuji po proudu a hned prut pokladam do vydlicek - klesajici olovo vlasec samo napne. Pokud se splavek v proudu trepe, znamena to, ze bud chytate moc daleko od spicky prutu, nebo ma splavek spatny tvar (malo kulaty). Pokud splavek nadzvedava proud nad hladinu, povolne par centimetru vlasce a zvecte tim jeho vzdalenost od spicky prutu. Zabery se vetsinou projevy jako nekolikere pocuknuti splavku, ten malokdy zajede az pod vodu (vetsinou je to pak kapr a bere sebou i prut). Dost casto je potreba chytat s rukou polozenou porad na prute, protoze zabery byvaji kratke (2 az 3 tuknuti behem 1/2 sekundy - i to lze seknout). Uspesnost lovu spociva v blezkove reakci na zaber, pokud toto nezvladnete, nic nechytite - ostry zaber od cejna nedostanete. Pokud jsou zabery obzvlaste jemne, zkousejte menit vzdalenost mezi hackem a olovem, vetsinou byva nejlepsi kolem 30cm. Muzete jit az na na 50cm - zaberu sice ubude, ale budou zretelnejsi. Pokud ryby berou velmi dobre a jsou zaseknuty hluboko v tlame, zkuste vzdalenost zkratit az na extremnich 5cm. Rozhodne podle mne plati, ze pro vetsi-opatrnejsi rybu delsi a pro mensi rybu kratsi vzdalenost hacku od oluvka. Taky treba na zizalu je lepsi navazec delsi a na rohlik kratsi, protoze ten by mohla ryba z hacku strhnout jeste drive, nez tento vlasem mezi hackem a olovem napne. Velkou vyhodou tohoto lovu je presnost nahazovani - at uz chcete nebo ne, budete chytat vzdy na jednom a temze miste (dokud nepremistite vydlicky). To je velke plus, protoze muzete bez problemu chytat primo nad prokrmenou oblasti. Moc pekne! Sam z 60% chytam prave takto, hlavne pri zvysene vode je to casto jedinny ucinny zpusob lovu. Ukazkovy priklad maje zde
    Stopplavana (C) - Pro mne od letoska zcela novy zpusob lovu. Lze s nim chytat ve velkem proudu, ktery ale musi byt primy a konstantni, bez pulzaci a viru. Pouzivam placate splavky (tzv. "lizatka") o nosnosti 3 az 5g. Chytam s prutem ve 2 vidlickach (zapichnute co nejblize k vode) a splavek necham splavat az je vlasec rovnobezne s brehem (asi 1 az 4m bokem od spicky prutu). Sestaveni udice je mimo splavku jako pri normalni plavane (viz. vyse). Splavek musi byt tak velky, aby unesl olovo dostatecne velke pro dostani nastrahy ke dnu v co nejkolmejsim smeru. Hlavni zatez je asi 10cm nade dnem, posledni brok muze lezet na dne. Olovo je potreba dat asi o 20-50% vetsi, nez jake je nosnost splavku, cast jeho hmotnosti se totiz prenese na spicku prutu a splavek se pak jevi jako nedovazeny. Je potreba vyzkouset u vody jaka hmotnost je nejlepsi. Spravne by mel splavek vycnivat jen nepatrne nad vodu (jen antenka). Ponor je potreba nastavit asi o 20cm vetsi, nez jaka je hloubka, a s jeho nastavenim byvaji casto problemy - je nutno zkouset a zkouset. Placaty splavek nadherne rozrezava proud a vubec se netrepe. Kazdy pohyb znamena zaber. Ty jsou vsak stejne signalizovany velmi ostre. Vetsinou splavek zmizi pod vodou nebo se rozjede ke stredu reky a soucasne mizi pod vodou. Tento zpusob lovu doporucuji vyzkouset v horkem lete, protoze prave tehdy cejni vyjizdeji do velkych proudu.

    Chytit ci nechytit
    Parkrat se mi stavalo, ze jsem chytal nekolik desitek centimetru vedel rybare, ktery chytal rybu za rybou ale ja skoro nic. Pritom jsme oba chytali nad timz krmenim na stejnou nastrahu no proste vsechno stejne. Dokonce ani vymena prutu nebo prohozeni si mist nemelo vliv na vysledek. Co s tim? Odpoved: vsechno je v rukach a hlavne v hlave!
    Sebeduvera - clovek si musi verit, to je zaklad. Bez duvery v sebe a v to, co delam, nema cenu chytat. Rybar se musi naucit duverovat nastraze a metode, kterou zrovna lovi. Chce to zazit par uspesnych lovu a prijde to samo - najednou budete vedet (verit), ze toto a toto je to opravdu uspesne. Napr. me trvalo asi 3 roky, nez jsem poznal, jak dobra nastraha je rohlik. Do te doby jsem ho pouzival jen vyjimecne a neveril jsem mu. Zdalo se mi, ze porad chytam na prazdny hacek, ze me to ryba sezrala drive, nez jsem stacil cokoliv zaregistrovat. Postupem casu jsem k nemu ziskal duveru a rohlik je dnes moji nejoblibenejsi nastrahou a verim mu. Nebo treba misto na jedne rece, kde jsem si letos vzdy paradne zachytal, jsem jeste loni prehlizel, protoze jsem na nem pri jednom jedinnem lovu skoro nic nechytil - pritom letos, kdyz jsem se na ten flek dostal, jsem si byl jisty, ze si zachytam - proste jsem tomu mistu veril a podle toho jsem se choval (jinde bych treba po 30 minutach bez ryby odesel, ale zde jsem zustal a vzdy se to vyplatilo).
    Koncentrovani se - je dulezite se maximalne sousredit. Napr. kdyz chytam jen tak pro zabavu, chytnu tak 30-50% ryb oproti maximalni koncentraci (bez zmeny zbusobu lovu nebo cehokoliv jineho!) - to lze pochopitelne vydrzet jen urcitou dobu - myslim, ze pro netrenovanou osobu je to max. 1 hodina - pak potrebuje urcitou pauzu. Clovek totiz otupi a zacne zasekavat jen ostrejsi zabery a jeho reakce se celkove zpomali. Vetsinou po uloveni prvni ryby si rybar rekne "ted zacali zrat" a zacne vice sledovat, co dela splavek. Pak najednou pozna, ze ma zaber za zaberem ... lapne tzv. "snuru" - tedy chytne nekolik ryb po sobe. Tato serie vetsinou konci upadnutim ryby z hacku, zamotanim vlasce ci jinou neprijemnou udalosti, ktera rybare rozhodi a on vypadne ze sve koncentrace. Zacne pak neco delat prilis neohrabane, treba zacne prilis brzo sekat, aby rychle chytnul dalsi rybu misto te, ktera mu spadla. Nebo treba serie skonci tak, ze rybar po par ostrych promenenych zaberech zacne podvedome ignorovat zabery jemne. Toto vsechno lze vypilovat, obvykle ale samotne odhaleni chyby (vlastniho zlozvyku) trva dele nez pak jeji odstraneni.
    Zastrileni se - naviknuti na zabery ryb - kazdy revir, kazda ryba a dokonce kazdy den je to jine - chce to vyzkouset si, kdy je nejlepsi zasekavat. Kazdopadne by rybar mel vedet o kazdem kontaktu ryby s nastrahou. Mel by si vybirat, co si muze dovolit zaseknout a co ne. Temer nikdy nelze uspesne seknout vsechny zabery (pokud zrovna nechytate na chovnem rybniku). Nekdy je dokonce mozne podle zaberu rozeznavat druh ryb a jeji velikost a doslova si vybirat, co zaseknout... Mohu s jistotou rici, ze v 90% pripadu kdy rybar tvrdi, ze tady ryby nejsou, to neni pravda - pouze nevidi nebo nerozpozna zabery. Pochopitelne pri chytani "na tezko" vubec nelze delat zavery, jestli ryby zerou nebo ne - zde je signalizace zaberu temer nulova a naprosta vetsina potahu rybou za nasrahu se k rybari na nekolik desitek metru vubec nedonese. I na plavanou jsou mnohdy zabery tak jemne, ze ryba nehodla tahnout ani brok o vaze 0.1 gram. Pak pouze pekelne bleskova reakce na miniaturni a pritom bleskovy pohyb splavku muze vest k tolik vytouzenemu odporu na konci vlasce.
    Experimentovani - kdyz mate malo zaberu, nebo jsou prilis jemne a nedaji se zaseknout, zkuste neco zmenit. Dost casto je chyba v rozmisteni zateze nebo mate spatne nastavenou hloubku. Napr. ne vzdy plati, ze vlasec vede kolmo ke dnu. Proud muze v ruznych vrstvach vody proudit jinou rychlosti a dokonce i jinym smerem (takove fleky jsou obzvlaste zajimave!) a vlasec mirici ke dnu muze byt vselijak zvlneny. Pak kdyz namerite hloubku dejme tomu 3m, tak kdyz nastavite ponor 3,05m, neznamena to, ze chytate na dne! Zkousejte s ponorem hybat nahoru i dolu. Take zkousejte zmenit rozmisteni broku, oluvek a delku navazce. Zkuste take zmenit treba tvar a nosnost splavku, nastrahu a jeji napichnuti na hacek, zmenit rytmus a objem krmeni, vzdalenost od brehu a od prokrmeneho mista, velikost a tvar hacku atd. atd. Spatnych zpusobu chytani je mnoho, ale tech dobrych jen velmi malo! Dost casto lze najit takovou kombinaci, kdy na naposud naprosto mrtvem miste najednou splavek frci pod vodu pri kazdem nahozeni.
    Logika - clovek se od ostatnich tvoru lisi mimo jine i svoji vynikajici schopnosti ucit se a to nejen z vlastnich chyb. Proto, pokud chytnete nejakou rybu, poucte se z toho. Zapamatujte si, kde presne jste ji chytli (myslim tim s toleranci 10cm) a pri dalsim nahozu zkuste chytat na tomto miste - dost mozna prave toto misto je pro ryby necim zajimave. Dale si snazte zapamatovat, jak presne ryba zabrala a co delal splavek tesne pred zaberem. Co vsechno jste tesne pred zaberem udalel, napr. nezatrepala se vam pred tim mirne ruka, v niz jste drzel prut a to se preneslo az na splavek? Prave toto totiz nekdy funguje - i kdyz na vetsi cejny zrovna moc ne. Zkuste si take zapamatovat prirozeny pohyb splavku na hladine s touto dobre (?) serizenou udici, pomuze vam to priste pri zjistovani spravneho ponoru a "ladeni" udice. Po urcite dobe budete podvedome podle pohybu splavku citit, zda mate udici serizenou dobre nebo ne. Take zkuste odhadnout dobu od nahozu po zaberu - vetsinou priste bude vyrazne delsi prodleva znamenat strzenou nastrahu nebo jinou chybu.
    Presnost - mozna se vam to bude zdat zanebatelne, ale ve skutecnosti prave presnost zakrmovani, nahazovani a vseho dalsiho okolo muze rozhodnout o vasem uspechu. Asi nejdulezitejsi je presnost krmeni - vhazujte ho pokud mozno do jednoho bodu - idealnim resenim je jakysi snehulak na dne vytvoreny z kouli vaseho krmeni (no dobre, sice je to nerealizovatelne, ale zato dostatecne ilustrativni, ne? ;-). Cim presneji budete krmit, tim vice si ryby zkoncentrujete na jedno misto a tim vice ryby budou zapominat na strach. Naopak se budou snazit co nejdrive do sebe naladovat krmeni, aby jim to nekdo jiny nesezral driv. Asi nemusim dodavat, ze pak neni cas na takove zbytecnosti, jako je kontrola kazdeho sousta na pritomnost vlasce a hacku... Dost casto se pak stava, ze ryby se napichnou sami na hacek - ovsem mimo tlamu. Kdybychom meli krmeni rozhazene na vetsi plochu, tak mozna bychom prilakali vice ryb, ale ty by mohly krmeni drive zkonzumovat a pritom poclive prozkoumat zrnko po zrnku. Navic, kdyz mame krmeni na jednom bode, muzeme s nasi udici prolovovat tento prostor, kde mame ryby shromazdeny. Chytat nekde jinde je vetsinou zbytecne a usetrime si tim spoustu casu. Z toho vyplyva, ze musime umet presne nahazovat a vest splavek presne timto prostorem.
    Ticho - Snad kazdy rybar aspon podvedome tusi, ze na rybach by mel byt klid a ticho. Bohuzel ne kazdy to dodrzuje. Nekdo si treba mysli, ze se nesmi treba dupat, hulakat, zatloukat kladivem koliky atd. Skutecnost je vsak takova, ze pokud chytate treba jen 3m od brehu, nesmite delat temer nic! Klasicky priklad - rybarky kybl (nebo treba i rizkovnice) ma zelezne ucho s drevenou rukojeti. Kdyz kybl polozite a toto ucho pustite, tak spadne a klepne o kybl - a ryby jsou v ten moment v pr... Nebo holinky (gumaky) - v tech ani ta nejvetsi baletka neumi naslapovat tak, aby v nich nedupala - nechejte je radeji doma a vezmete si radeji vyssi boty s mekkou podrazkou. Ze vseho nejhorsi jsou kamenite (zregulovane) brehy, tak se snad ani nenapadne chytat neda - vzdycky nejaky ten kamen pod nohou uhne a narazi do sveho souseda. Pak nezbiva nez si najit nejakou stabilizovanou polohu a vydrzet nepreslapovat co nejdele. Pravidlo: kdyz prijdete k vode, rozdelavejte si prut a chystejte ostatni veci dal od brehu (alespon 5m), k vode se priblizte az kdyz chcete opravdu chytat.

  • Autor: Martin Maťák - ®

    Přečteno: 12 691x
    Průměrná známka: 1.52