MRK.cz - stále na rybách - ryby a rybaření

MRK - Stále na rybách

Chytání z hladiny

15.11.1996 - Martin Maťák

Na tomto obrazku je videt klasicky zpusob chytani z hladiny pomoci vetsi plovouci nastrahy. Jednoduse se veme oluvko se zatavenym ockem protahne se vlascem, pripevni se zarazka a asi 20cm za ni se uvaze vetsi hacek, na ktery se dava vetsinou kostka chleba a hrane alespon 4cm. Tato velikost proto, aby mohla vytahnout na hladinu hacek a nebyla stahovana ke dnu tlakem vlasce.
Jestlize jste tuto techniku jiz zkouseli, jiste se mnou budete souhlasit, ze ne vzdy se podari spravne nahodit - chleba se obtoci kolem hl. vlasce a nechce vyplavat na hladinu ani po mohutnem skubani a popotahovani. Castecne se tomu da zabranit zkracenim navazce, ale pak jsou horsi letove vlastnosti, nebot chleba jiz neni v "zavetri" za olovem. Jestlize pouzijete misto olova s ockem olovo s trubickou (tzv. raketa), muzete zamotavani zabranit, ale musite pouzit vetsi nastrahu, protoze treci odpor je zde samozrejme nekolikrat vetsi a mala nastraha nema potrebny vztlak.
Jednou z mala vyhod teto sestavy je, ze kdyz vidite, ze se k vasi nastraze blizi kacena nebo racek, muzete ji potahnutim za vlasec potopit. Chytre je take mezi olovo a zarazku navlest vetsi kus chleba (10x10), ktery slouzi jednak jako vytah, ktery vytahne nastrahu k hladine, a take jako orientacni bod na hladine (mala kostka se na 70m uz opravdu spatne sleduje). Zaroven toto monstrum vydava velmi silne aroma. Nevyhodou vsak zustava velmi mala dosazitelna vzdalenost (max. 50m).

Mnohem radeji pouzivam tento druhy zpusob, pri kterem neni vlasec mezi olovem a nastrahou tolik naplnuty jako u predchoziho. Zarazka je totiz tam, kde ma byt a to u olova. Vzalenost mezi hackem a zarazkou by mela byt o neco vetsi,nez je hloubka vody, aby mela ryba po uchopeni nastrahy trochu volnosti. Nastraha v tomto pripade muze byt jakekoliv velikosti, pri ktere je schopna udrzet hacek u hladiny.
No jo, ale co nahazovani? Niceho se nebojte, ono to vipada hure, nez ve skutecnosti je. Proste zapomenete na to, ze za sebou mate na zemi polozenou nastrahu na 3m navazci, a normalne nahodite stejnym zpusobem jako jindy. Nejcastejsi chybou pri nahazovani je, za si neuvedomite, ze vlastne nahazujete olovo a ne nastrahu, ktera se necha jen tahnout, a pustite vlasec prilis pozde a prasknete pred sebou olovem o hladinu. Nahazujte jako by jste nahazovali pouze olovem bez navazce a hacku. Pozor musite davat pouze na to, aby jste do vody nehodili i neco jineho, nez chcete (jednou se mi podarilo hodit tam kosili, ktera visela pres zidlicku).Chytani z hladiny je jiste uspesne, ale je zajimave, ze fungeje jen na nekterych revirech. Vetsinou to jsou male klidne rybniky bez vyrazneho proudeni. Naopak napr. na Musove nefunguje temer vubec. Ryby zde nejsou zvykle sbirat potravu z hladiny a navic je zde moc racku a kacen, kteri dokazou pekne pit krev. Je pozoruhodne, ze zde obecne malo ryby stoupaji k hladine. Jen velmi zridkakdy jsem videl ryby skakat nebo jinak se projevovat u hladiny. Vetsina kruhu na hladine je zde zpusobena boleny, kteri se ale kupodivu daji touto technikou chytat. Na jinych revirech lze takto lovit predevsim kapry a amury.

Autor: Martin Maťák - ®

Přečteno: 3 994x
Průměrná známka: 1.7

Co je nového - všeobecné
Oznámení - obecné
Vložit oznámení

Podpora mládeže.

V průběhu závodu Method Feeder Cup proběhne sbírka rybářských věcí, které následně věnujeme rybářským kroužkům v našem okolí. Jestliže nepotřebujete staré pruty, splávky, háčky a další věci, které vám...

Čest Tvé památce..

Ivoši, přeji Ti tam nahoře splnění snu, který si přetvořil do textu své písně: "Jedno přání na srdci mám, tak mě poslouchej. Může se zdát trochu pošetilý, přesto ho mám.
Chtěl bych být řekou,...

pozdrav

Posílám pozdrav tam nahoru Ivošovi S........nikdy nezapomenu :-(

Odešel Rybář

Dnes nás náhle opustil kamarád, rybář a skvělý muzikant Ivo Sláma
Všichni,kdo jste ho znali, věnujte mu tichou vzpomínku…

Kalendář akcí - obecné
Seznam závodů
Výsledky závodů
Všechny výsledky
Akční nabídky
Všechny slevy a akce
akce, rybareniNIKL novinky 2017

Nové produkty od Karla Nikla.


akce, rybareniOkuma Longbow + 600m vlasce JEN U NÁS!

Za 1 899 Kč s DPH.
OKUMA LONGBOW XT BF LBXT 665 + VLASEC FIN 0,30MM 600M ZDARMA! Jeden z nejoblíbenějších navijáků s volnoběžnou brzdou.


Doporučujeme prodejnu
Adresář prodejen
Centrum Rybářských Potřeb Centrum Rybářských Potřeb

Prostějov, Plumlovská 3614