Domací výroba krmítek

- Martin Maťák

A ted neco na dlouhe zimni vecery: domaci vyroba krmitek.
Nabizim vam navod, jak si podomacku vyrobit krmitka, ktery se mi velmi osvedcil. Jiz nekolik let si jich kazdou zimu vyrabim tolik, ze mi vyystaci na celou nasledujici sezonu (zhruba 50..70ks). Je kolem toho sice dost prace, ale porad je to vyhodnejsi, nez je kupovat. Za 4 hodiny prace (2 hodiny s formou a 2 hodiny odlevani) vyrobim 50ks s naklady pod 50hal/ks oproti 5..10Kc v obchode.

Nyni jiz k samotnemu postupu vyroby.
Nejdrive je potreba vyrobit si s nejake tvrde tenke desticky (napr. sklolaminat nebo plexisklo) 2 obdelniky velikosti 4x7cm (nebo vetsi pro velka krmitka). Potom je do pulky rozrizneme tak, jak je to patrno z obrazku c.1.


Obr. c.1

Oba obdelniky do sebe zasuneme, abychom dostali kriz (obr. c. 2).


Obr. c.2

Celou tuto konstrukci obalime dokola a zespodu papirem, abychom dostali valec stejny jako je na 3. obr.


Obr. c.3


Nyni to cele muzeme zalit sadrou, ktera by mela byt ponekud hustejsi, aby byla po zatvrdnuti co nejvice tvrda (muze se pridat i mala trocha cementu). Po zatvrdnuti doporucuji oznacit si cisly jednotlive ctvrky, abyste vedeli, ktere dily budou vedle sebe (dily nebudou nikdy absolutne shodne). Ted muzete odtrhnout papirovy obal a rozlomit jednotlive dily od sebe. Dostanete 4 stejne sadrove ctvrtky (obr. c. 4).

center>
Obr. c.4

Ted potrebujeme nejakou ocelovou tycku, o stejnem prumeru, jako budeme chtit mit prumer trubicky v krmitku. Vezmeme vzdy dve ctvrtky, ktere parti k sobe, a tyckou vyryjeme mezi nimi zlabek hluboky presne do poloviny prumeru tycky a dlouhy tak jak chceme mit dlouhe krmitko. Se zbylymi 2 dily udelame to stejne. (obr. c. 5) Mohlo by se zdat, ze by se prostredni dira mohla udelat vrtackou, ale zkousel jsem to, a mohu vas ujistit, ze je to ztrata casu. Jednak formu neudrzite pohromade a taky nepovedete vrtacku tak presne, aby dira vedla presne prostredkem. (mozna, kdyby jste meli stojan na vrtacku, tak by to slo)


Obr. c.5


Nyni si na tvrdy papir nakreslete (narysujte) tvar krmitka. Muze vypadat napr. jako na obr c. 6.


Obr. c.6


Potom tuto sablonu vystrihnete a tuzkou obkreslete na vsechny dvojice sadrovych dilu. (obr. c. 7) Davejte pozor, aby jste sablonu prikladali vzdy ve stejne vysce.


Obr. c.7


Nyni prichazi nejdulezitejsi bod teto operace. Vemte znovu ocelovou tycku a vyskrabejte na vsech dilech zlabek vsude tam, kde pred chvili byl papir. V mistech, kde se sbihaji ramena krmitka (nahore i dole), udelejte hloubku zlabku podstatne vetsi - musi byt vetsi nez je prumer stredove diry, jinak by se krmitko rozpadlo. Nezapomente take zvetsit prumer stredove diry ve vrchni casti, kudy se bude pozdeji nalevat olovo. (vse na obr. c. 8)


Obr. c.8


K dokonceni formy staci jeste udelav tzv. vzduchove zlabky, kudy bude pri odlevani unikat vzduch z formy, a nalevku na samem vrchu (trychtir). (obr. c. 9)


Obr. c.9


Nez zacnete odlevat, presvecte se, ze je forma dokonale vyschla. Pred odlitim prvniho krmitka doporucuji nejdrive formu prohrat na topeni alespon na 50 stupnu, jinak olovo nedotece az ke dnu formy. Nyni do formy vsunte tycku, ktera musi byt dokonale hladka, aby se dala po odliti z olova vytahnout. Celou formu muzete drzet pohromade napr. zavarovaci gumou.
Jestlize vam po zaliti formy nepujdou jednotlive casti oddelit, je to tim, ze jste udelali zlabky prilis hluboke. Lepsi je delat je sirsi a melci a smerem k ose formy by meli ubyhat pozvolneji (prurez ramene krmitka pak nebude kulaty, ale spise kapkovity, coz vubec nevadi).
Hotovy polotovar by mel vypadat asi takto.



Po odrezani prebytecneho olova (ktere zateklo do vzduch. kanalku) staci do krmitka vsunout trubicku (slamku) a olovo stisknou klestemi tak, aby trubicka nesla posunovat. Pak muzete teplem zaoblit jeji ostre hrany.

Zivotnost formy je od 20 do 100ks odlitych krmitek - podle toho jak je kvalitni sadra a jak jste pri odlevani opartni pri oddelovani dilu od sebe.

Pozn. Jestlize pri praci narazite na nejakou bublinu v sadre, staci ji navlhcit a zamaznout novou sadrou.

Autor: Martin Maťák - ®

Přečteno: 28 494x
Průměrná známka: 1.63

NJak obarvit olovo?

Návod na domácí barvení olůvek práškovou barvou. Zvládne to každý a výsledek je dokonalý.