Jeden rok v Třeboni-květen

- Ing. Petr Svatek


Je zde nový měsíc a jaro je v plném proudu. Je sice pravdou, že se nejedná o nejteplejší průběh jara v posledních letech, tak i přesto další sezóna v profesionální rybařině začala na 100%. Tento měsíc je tak pro žáky Střední školy rybářské a vodohospodářské Jakuba Krčína v Třeboni velmi náročný, jelikož je ve znamení odlovů na plné vodě, umělého výtěru kapra obecného, přijímacích zkoušek a maturitních zkoušek. Na některých rybnících navíc probíhaly opožděné výlovy komor.



Naši žáci všech oborů tak mnohdy neví kam dříve skočit a jsou do teoretické i praktické části studia ponořeni na maximum. Začněme však popořádku. Odlovy na plné vodě nebo také tzv. pruby jsou v tomto období k vidění prakticky každý den. Například naši žáci oboru Rybář 41-53-H/01 odlovovali kapra obecného a ostatní druhy ryb ze známého Horusického rybníka. Tyto odlovy jsou po zimních měsících velmi vítanou a oblíbenou změnou, jelikož se opět začíná aktivně pracovat s rybou a odpadá zde fakt chladného počasí. Pruby však nejsou pouze příjemnou částí profesionální rybařiny, ale mají i své důležité funkce. Využívají se například pro zásobování prodejen a zpracoven ryb, pro zahraniční obchod, kontrolu zdravotního stavu obsádky, a také pro odlehčení některých přesazených rybníků.





Nyní však přistupme k hlavnímu a možná i nejdůležitějšímu bodu celé sezóny, a to k umělému výtěru kapra obecného (Cyprinus carpio). Kapr, ačkoliv je naší nejrozšířenější rybou - až z 90%, přesto není našim zcela původním druhem. Původní nevyšlechtěná forma kapra, ze které vznikl náš dnešní domestikovaný evropský kapr, se nazývá Sazan. Jeho původní domovinou byla východní Evropa a Asie. Zde obýval povodí Dunaje, odkud domigroval až do řeky Moravy. Zde jej následně objevili římští vojáci, kteří ho začali využívat jako vhodný zdroj lokální potravy. Dokonce jej byli schopni převážet při svých přesunech, což způsobilo rozšíření kapra obecného prakticky po celé Evropě. Dnešní vyšlechtěná forma kapra obecného je ovšem od té původní poněkud odlišná. Vyznačuje se robustním tělem a celkově vyšším hřbetem s rychlým růstem. Původní nevyšlechtěná forma se naopak vykazovala torpédovitým tělem s malou vysokohřbetostí a pomalým růstem. Zajímavostí také je, že dnešní kapr má i několik forem, jako je například kapr lysec, jež byl vyšlechtěn v Něměcku. Do té doby existoval totiž kapr obecný pouze jako šupináč.



Umělý výtěr kapra by se dal zařadit mezi poměrně snadné a velmi dobře propracované postupy. Kapr obecný dospívá v případě mlíčáků již ve třetím roce života a jikernačky ve čtvrtém. Celková plodnost může dosáhnout až jednoho milionu jiker a spermií od jednoho mlíčáka získáváme i stovky milionů. Umělým výtěrem tak získáváme miliony nových jedinců a je až k nevíře, že touto cestou umělého výtěru může vznikat více jak 90% kapra obecného na území České republiky.



Naši žáci oboru Rybář 41-53-H/01 a nástavbového studia Rybářství 41-43-L/51 u této významné části rybářské sezóny nemohou chybět. Každoročně navštěvují v rámci odborného výcviku a exkurzí rybí líheň Mokřiny, kde se aktivně účastní umělého výtěru kapra. Umělý výtěr začíná výlovem generačních kaprů z matečných rybníků. Následovně se generační ryby převezou do manipulačních rybníků v blízkosti rybí líhně. Zde se pravidelně kontrolují a pozoruje se jejich připravenost k výtěru. Připravení jedinci jsou poté přemístěny do prostor líhně, kde jsou roztříděni dle pohlaví, zváženi a umístěni na bazény. Zajímavostí je fakt, že ryby jsou schopny rozpoznat prostory líhně a výtěr se snaží potlačit. Proto jsou jim podávány hormonální látky například kapří hypofýza, která výtěr navodí a sjednotí.





Mlíčáky kapra hypofyzujeme 24 hodin před výtěrem jednou dávkou hypofýzi. Naopak jikernačky hypofyzujeme ve dvou dávkách. První přípravná dávka se aplikuje 24 hodin před výtěrem a druhá hlavní se aplikuje 12 hodin před výtěrem. Přičemž přípravná dávka je 10% z hmotnosti těla jikernačky a hlavní dávka zbylých 90%. U jikernaček i mlíčáků se aplikuje 3 až 4mg hypofýzi na 1kg živé váhy. Takto hypofyzovaným rybám postupně zvýšíme teplotu vody až na 22°C. Tím dojde k dozrání jiker a mlíčí.



Po uběhnutí 24 hodin od hypofyzace se přechází k samotnému výtěru, kdy opět dbáme na dostatečné osušení močopohlavní papily, tak aby nedocházelo k aktivaci jiker a mlíčí. Vytřené jikry poté oplozujeme získaným mlíčím od více mlíčáků najednou. Jedná se o tzv. polyspermní oplození a smísené pohlavní produkty aktivujeme vodou.



Kapr stejně, jako štika obecná (Esox lucius) z minulého dílu disponuje fytofilním výtěrem, proto jikry začínají po několika minutách velmi silně lepit. Proto je nutné je za pomoci plnotučného mléka tzv. odlepkovat. Po zbavení lepivosti jsou jikry přemístěny na inkubační aparáty tzv. Zugské lahve, kde stráví cca 3 dny.



Poté se váčkový plůdek začíná kulit, opouští jikru a za pomoci lepivé žlázy na hlavě se přilepuje na okolní vegetaci. Zde dotváří své tělo, tráví žloutkový váček a tzv. se rozplavává. Což je fáze, kdy si nový jedinec naplní plynový měchýř, naučí se plavat a začíná mít potřebu žrát.





V této fázi tak umělý výtěr kapra končí a nová generace kaprů musí být vysazena do předem připravených rybníčků s nadbytkem potravy, jelikož není v silách ani prostorách líhně tyto miliony jedinců na líhni tzv. ukrmit.

Umělý výtěr kapra obecného však není jedinou významnou rybářskou událostí tohoto měsíce, jelikož také proběhl XV. Ročník mezinárodní rybářské soutěže středních škol 2017. Naši žáci se zde utkali s žáky z ostatních rybářských škol z České i Slovenské republiky. Průběh teoretické i praktické části soutěže byl nesmírně vyrovnaný a každý účastník bojoval až do posledních sil i vědomostí. Mnohdy až pouhé štěstí v samotném závěru soutěže rozhodovalo o celkovém pořadí. Jsme tak velmi rádi, že sv. Petr se nakonec přiklonil na naši stranu a Střední škola rybářská a vodohospodářská Jakuba Krčína v Třeboni obhájila prvenství z minulého ročníku. Touto cestou tak všem účastníkům ještě jednou srdečně gratulujeme a těšíme se na přátelské soutěžení i v příštím roce.





V neposlední řadě také nesmíme zapomenout, že se jedná nejen o významné rybářské období, ale o jedno z nejdůležitějších období každého studenta. Jelikož tento měsíc je také ve znamení maturit. Naši žáci nástavbového studia Rybářství 41-43-L/51 i oboru Ekologie a životní prostředí - Vodohospodář - 16-01-M /01 tak v těchto dnech prochází všemi částmi všeobecné, odborné a státní maturitní zkoušky. Tímto jim tak přejeme úspěšné zvládnutí všech maturitních nástrah, a aby je ryby, rybářství i rybařina neopouštěli i v jejich dalším životě.





Petrův zdar

Autor: Ing. Petr Svatek

Diskuse k článku (5 reakcí)

Přečteno: 8 460x
Průměrná známka: 1.08

NJeden rok v Třeboni-červen

Do období výlovů je sice ještě opravdu daleko, ale sezóna umělých výtěrů je v plném proudu.