MRK.cz - stále na rybách - ryby a rybaření

MRK - Stále na rybách

Feeder v detailu 11 - Feederová guma

2.11.2012 - Redakce

Feederová guma je vynikající doplněk feederových sestav, ale ne ve všech případech je zcela nezbytná. Vlastně je vždycky třeba velmi dobře vážit, zda má v koncové sestavě vůbec nějaké opodstatnění. Pokud ne, uděláte lépe, když ji nepoužijete. Jsou rybáři, kteří ji používají v každé sestavě, a rybáři, kteří ji nemají ve své výbavě vůbec. Můj názor je takový, že když ji budete používat s rozmyslem, má v koncové sestavě smysl.Důvodem pro použití feederové gumy je především to, že dokáže eliminovat prudké výpady bojujících ryb a chrání tak slabší návazec před utržením. Používat by se měla především tehdy, pokud je v koncové sestavě velký nepoměr mezi nosností hlavního, čili kmenového vlasce a návazce. Tento nepoměr bývá mnohdy navíc umocněný těžkým krmítkem a tvrdším prutem. Jestliže používáte až dráždivě jemný návazec, což není v závodní rybařině nijak výjimečné, a krmítko má hmotnost třeba i více než 70 gramů, pak velká ryba dokáže urazit návazec jen oproti hmotnosti krmítka. Stačí jí na to jedno prudké škubnutí hlavou. Při silnějším kmenovém vlasci, těžkém krmítku a nutném použití slabého návazce nám prokazuje feederová guma velkou službu. Běžně se vkládá mezi hlavní vlasec a návazec, ale někdo ji dává nad celou koncovou sestavu.

Naopak při lovu s šestnáctkou na navijáku a čtrnáctkou návazcem je guma v sestavě holý nesmysl. Může dokonce snížit citlivost sestavy, pokud použijete příliš dlouhou a tenkou variantu. Utlumuje záběr a komplikuje zásek. Čím je guma delší, tím hůř. Jste-li zkušenější, můžete si dovolit i větší rozdíl v nosnosti mezi kmenovým vlascem a návazcem. Ovšem vždycky je to tak, že čím tužší prut máte a čím slabší návazec použijete, tím větší podstupujete riziko. Na trhu najdete několik výrobků a každý z nich má trochu odlišné vlastnosti. Liší se nejen barvou, což není podstatné, ale především svou průtažností.Je dobré vědět, že měkké gumy stačí v sestavě pouhých 10 cm, protože je pružnější. Jestliže používáte gumu tužší, anebo silnější průměr, může to být i násobek standardní délky. Vždycky je dobré vyzkoušet si to v praxi a pak se držet jedné značky a zaběhlého postupu vázání sestavy.Gumu spojujeme s vlascem obvykle pomocí malého obratlíku. Na měkké gumě uděláte bez problémů uzel, na tvrdé si můžete vypomoct kovovou spojkou. Je to celkem jednoduché. Na gumu navlečete kovový váleček, pak obratlík a pak gumu znovu protáhnete kovovým válečkem. Přitáhnete očko s obratlíkem k válečku a váleček zmáčknete. Spojení pak překryjte tenkou bužírkou.Jestliže gumu použijete, vždycky překontrolujte pevnost spojení v uzlíku a přes uzlíky přetáhněte bužírku. Čím hladší je přechod, tím méně motání a nepříjemností. Gumové tlumiče můžete uvázat do zásoby, abyste je mohli rychle měnit, ale nevažte jich zbytečně mnoho. Guma rychle stárne a je třeba ji obměňovat.Feederovou gumu nezaměňujte s gumovým amortizérem, který se používá v plavané. Tato guma má zcela jiné vlastnosti než guma feederová. Zatímco feederová guma se natáhne obvykle o jednu, maximálně dvě své délky, což záleží jednak na průměru gumy a také na výrobci, plavačkový amortizér se natáhne na sedminásobek i více. Pro potřeby lovu feederem není vhodná, i když i se v tomto směru podnikají různé pokusy.

Autor: Redakce

Diskuse k článku (21 reakcí)

Přečteno: 12 189x
Průměrná známka: 1.54

Související články

Feeder v detailu 12 - Krmítka, 1. část

Při závodním lovu se v našich podmínkách používají téměř výhradně klasická klecová krmítka s otevřenými konci.

Feeder v detailu 10 - Pletenka a feeder

K lovu feederem je možné použít místo klasického monofilního vlasce také splétané šňůry

Co je nového - feeder + obecné
Oznámení - feeder
Vložit oznámení

Na toto místo můžete sami vložit své oznámení ostatním čtenářům MRKu.

Kalendář akcí - feeder
Seznam závodů
Výsledky závodů
Všechny výsledky
Akční nabídky
Všechny slevy a akce
akce, rybareniIMPERIAL BAITS - Tekutý dip Carptrack Amino ELITE 150ml akce!

Za 295 Kč s DPH.
Pro maximální efekt ponořte vaši nástrahu na 24hodin do dipu. Ideální záležitost pro krátkodobé výpravy nebo pro období se slabší aktivitou kaprů.


akce, rybareniNOVINKA 2017 Mikbaits Boilie Mamut 1kg

Za 250 Kč s DPH.
Dodáme do 24 hodin.Mamut boilie jsme nyní inovovali, aby bylo ještě účinnější. Trochu jsme upravili i jeho velikost, a to na 40x30mm. Díky ....


Doporučujeme cestovku
Rubrika Cestovky
lovtour.cz lovtour.cz

Rybářské expedice za tajmenem a ostatními druhy ryb Sibiře. Objevování nových destinací a návštěvy osvědčených míst.