MRK.cz - stále na rybách - ryby a rybaření

MRK - Stále na rybách

Plavba plavidly se spalovacím motorem

Kategorie: Všeobecné

Vodní zákon v § 7 odst. 5 zakazuje plavbu plavidel se spalovacími motory na
a) povrchových vodách v ochranných pásmech vodních zdrojů I. Stupně,
b) nádržích určených povolením nebo rozhodnutím vodoprávního úřadu podle § 8 odst. 1 písm. a) bodu 4 nebo podle předchozích předpisů pro chov ryb,
c) vodních nádržích a vodních tocích, které stanoví Ministerstvo dopravy a spojů v dohodě s Ministerstvem životního prostředí ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství vyhláškou, nejde-li o dopravně významné vodní cesty.

Zákaz plavby se samozřejmě nevztahuje na ty orgány, které to nezbytně potřebují, jako např. na policisty, hasiče, správce vodních toků apod.

Z uvedeného vymezení vyplývá, že na ostatních vodách, které nejsou uvedeny v § 7 odst. 5 vodního zákona, resp. nejsou podle něho „určeny“ či „stanoveny“ není tato plavba plavidel se spalovacím motorem omezena resp. zakázána.

Z pohledu rybáře je zajímavé, jak to je s rybníky. Vodní zákon pamatuje v písmenu b) § 7 odst. 5 vodního zákona pouze na vody určené pro chov ryb nebo vodní drůbeže, popřípadě jiných vodních živočichů, za účelem podnikání.

Rovněž tak vyhláška č. 241/2002 Sb. o stanovení vodních nádrží a vodních toků, na kterých je zakázána plavba plavidel se spalovacími motory, a o rozsahu a podmínkách užívání povrchových vod k plavbě vydaná také k provedení písmena c) § 7 odst. 5 vodního zákona stanoví, že plavba plavidel se spalovacími motory je zakázána na vodních nádržích a na vodních tocích nebo jejich úsecích, které jsou uvedeny v příloze č. 1 této vyhlášky. Tam obecně rybníky také absentují.

Přitom do nabytí účinnosti vodního zákona byla zakázána, vyhláškou č. 82/1976 Sb. o úpravě užívání povrchových vod k plavbě motorovými plavidly, plavba motorových plavidel na všech rybnících, na nichž bylo prováděno řádné rybářské hospodaření, a dále na některých dalších rybnících (mj. na Turyňském rybníku a spoustě dalších).

Zajímavé je, že ani zákon č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny na plavbu plavidel se spalovacími motory na chráněných územích neupravuje, pamatuje např. na vjíždění motorových vozidel, létání na padácích a závěsných kluzácích, vyhlídkové lety motorovými vzdušnými dopravními prostředky a další činnosti, které by mohli narušit ráz krajiny, ale nepamatuje už na plavbu motorových plavidel.

To se nám to bude chytat, až se nám po rybnících budou prohánět lodičky, vždyť nejde o činnost zakázanou a to ani v ochranném pásmu určeném k zabezpečení zvláště chráněných částí přírody. A tak tedy: pořídit si co největší motorový člun a hurá do džungle! Přece přírodě neškodí, že na ní státní správa nemyslí.

(Samozřejmě pro Mrknato; to co jsem uvedl se nevztahuje na vnitřní úpravu OS ČRS (MRS), pokud jde o lov ryb z plavidel).

 

Turňa - ®, 22.7.2008

Diskuse k bleskovce

N Mr.Stick - ® St 23.7.2008 15:36:44
Od roku 2001.
N SwingrUl - ® St 23.7.2008 15:30:28
Od kdy je tento zákon v platnosti???????

[ Vstoupit do diskuse - 2 reakcí ]

Co je nového - všeobecné
Oznámení - obecné
Vložit oznámení

Podpora mládeže.

V průběhu závodu Method Feeder Cup proběhne sbírka rybářských věcí, které následně věnujeme rybářským kroužkům v našem okolí. Jestliže nepotřebujete staré pruty, splávky, háčky a další věci, které vám...

Čest Tvé památce..

Ivoši, přeji Ti tam nahoře splnění snu, který si přetvořil do textu své písně: "Jedno přání na srdci mám, tak mě poslouchej. Může se zdát trochu pošetilý, přesto ho mám.
Chtěl bych být řekou,...

pozdrav

Posílám pozdrav tam nahoru Ivošovi S........nikdy nezapomenu :-(

Odešel Rybář

Dnes nás náhle opustil kamarád, rybář a skvělý muzikant Ivo Sláma
Všichni,kdo jste ho znali, věnujte mu tichou vzpomínku…

Kalendář akcí - obecné
Seznam závodů
Výsledky závodů
Všechny výsledky
Akční nabídky
Všechny slevy a akce
akce, rybareniPlano 3258-00

Za 2 291 Kč s DPH.
Špičkový kufr za vynikající cenu. Obsahuje 3 + 3 krabičky a speciální výklopný úložní prostor.


akce, rybareniNOVINKA 2017 Mikbaits Boilie Mamut 1kg

Za 250 Kč s DPH.
Dodáme do 24 hodin.Mamut boilie jsme nyní inovovali, aby bylo ještě účinnější. Trochu jsme upravili i jeho velikost, a to na 40x30mm. Díky ....


Doporučujeme e-shop
Rubrika E-shopy
Rybolov24.cz Rybolov24.cz

Vše pro ryby, rybáře a rybolov 24 hodin denně. Navazujeme na úspěšnou tradici 1.on-line obchodu s rybářskými potřebami na českém internetu....