MRK.cz - stále na rybách - ryby a rybaření

MRK - Stále na rybách

Petardy ani myslivci nepomáhají. Kormoráni dál plundrují jihočeské rybníky

Kategorie: Všeobecné

Před třemi lety přestal být kormorán velký zvláště chráněným živočichem. Rybářům ale od té doby dělá stále větší škody. Ani tisícové odstřely situaci nezlepšily a hejna táhnoucí v zimě přes Českou republiku řádí na jihočeských rybnících.

Zdroj: http://budejovice.idnes.cz/kormorani-vyziraji-jihoc​eske-rybniky-dx7-/budejovice-zpravy.aspx?c=A160323_​104759_budejovice-zpravy_khr

 

Bláža - ®, 23.3.2016

Diskuse k bleskovce

N NEUSTUPA - ® Čt 31.3.2016 17:22:24
Gagi >> moje sousedka taky.....
N Petr.OVA - ® Čt 31.3.2016 16:13:47
Bacha >> Není zač, musíme si přece pomáhat.... :-)
N Bacha - ® Čt 31.3.2016 14:02:19
Petr.OVA >> Díky, je to vyčerpávající info. Zase o něco chytřejší.
N Petr.OVA - ® St 30.3.2016 19:28:42
Bacha >> Ve skutečnosti je to tak, že rybáři podají žádost o stanovení odchylného postupu při ochraně ptáků na ochranu životního prostředí a to na rybářský revír (např. Odra2 nebo Ostravice1). OŽP vysloví souhlas s odchylným postupem, tedy povolí úmyslně usmrcovat jedince kormorána velkého a současně stanoví podmínky, za nich lze tuto činnost vykonávat, zejména přesně vymezí lokality, kde lze střílet. Na základě tohoto souhlasu pak orgán státní správy myslivosti vydá rozhodnutí o snížení stavu zvěře, kde už jsou účastníky řízení mimo rybářů i všechny dotčené myslivecké spolky, které si ovšem dotyčný úředník na základě mapových podkladů sám zjistí a obešle je. No a pak už jen stačí mačkat spoušť, v našem případě až do 31.3.2020. Lovíme většinou individuelně, maximálně ve dvou skupinách, které jdou ve vytypovaných úsecích proti sobě kolem řeky.
N Bacha - ® St 30.3.2016 15:12:57
Petr.OVA >> Aha, tak o tom účastnictví řízení obou dotčených MS jsem nevěděl. To je v naprostém pořádku....a nebýt cimprlich taky:-) A praktikuje se to jako společný, nebo individuální lov? Nikdy jsem to nepořádal, tak o tom nevím.
N Petr.OVA - ® St 30.3.2016 11:43:20
Bacha >> Jojo, myslivci jsou divní patroni, viz Slavnosti sněženek.... :-)
U nás je běžné, že hranice honitby vede střednicí toku. Když pak rybáři požádají o výjimku, stanou se účastníky řízení oba myslivecké spolky na obou březích a mohou střílet jako o život.
Jen je třeba nebýt moc cimprlich. V okolí Ostravy je i v zimě kolem vod (a spíše mám na mysli řeky) málem víc lidí jak těch kormoránů a přece to jde. Ale také se nám stalo, že nějaký bdělý občan zavolal policii a protože byla nahlášena střelba, tak přijela přímo zásahovka. Zkontrolovali papíry, telefonicky si to ověřili u hospodáře a předsedy no a pak se omluvili a odjeli. Příští den se na stejném místě střílelo zase.... :-)
N Bacha - ® St 30.3.2016 9:51:33
Petr.OVA >> Já jsem nemluvil o technice lovu, ale o legislativě a snášenlivosti sousedících MS. Samo že na velkých plochách to jde s brokačkou hůře, nejsou to kachny:-) Zkus jít ale na hraniční říčku či potok a střílej přes hranice honitby, kdo Ti co řekne. Navíc jsem se na legislativu nevymlouval, poukázal jsem na jen na její dílčí nedostatky. Jinak fotka správná, musí se lovit a lovit...mně se třeba kormorána ulovit nepodařilo.
N Bacha - ® St 30.3.2016 9:42:31
R.P. >> Hele, já tyhle věci znám, dělám ornitologii celý život a navíc jsem i myslivec. Ne bouchač, ale opravdu myslivec, takže vím, co to je za problém. A nejsou to jenom kormoráni, ti jsou vidět nejvíce:-)
N Petr.OVA - ® Út 29.3.2016 21:51:36
Bacha >> Právě naopak, lov na rybnících je daleko komplikovanější. Rybníky jsou velké, nevíš kam ptáci sednou a je obtížné se k nim přiblížit. Zato na řekách je to brnkačka, pozorný člověk rychle vypozoruje, odkud, kam a kdy létají a pokud je ještě poblíž jejich nocoviště, tak je úspěch zaručen.... :-)
A samozřejmě nesouhlasím s rozšířeným názorem, že lovem se nic nevyřeší. Jednak jenom mrtvý kormorán už žádné vejce nesnese a pak - jak asi se dostal kormorán na pokraj vyhubení, až si toho všimla EU a začala jej chránit? Určitě ne nedostatkem potravy na hnízdištích...
Jo a ještě něco - legislativa je dostačující, ale ještě musí být iniciativa, protože legislativou kormorána nezastřelíš!
N Bušák - ® Út 29.3.2016 21:10:18
Bláža - >> pravdu má jen bouchačka
N R.P. - ® Út 29.3.2016 20:07:36
Rosetau >> kormorání prsa se dají normálně jíst, děláme je na slanině s cibulí a kořením a je do výborný, i řízečky jsou z nich luxusní, po rybině vůbec nesmrdí a červy jsou pouze ve střevech, v prsní svalovině jsem je nikdy neviděl a to už jsem jich viděl dost

[ Vstoupit do diskuse - 31 reakcí ]

Co je nového - všeobecné
Oznámení - obecné
Vložit oznámení

sbírka

Dovoluji si oznámit ,že jsem se rozhodl uspořádat sbírku nějakého rybářského nářadí -náčiní pro svého kolegu z práce,kterého postihla dne 16.1.2017 osobní tragédie v podobě vyhoření domku do...

Kalendář akcí - obecné
Seznam závodů
Výsledky závodů
Všechny výsledky
Akční nabídky
Všechny slevy a akce
akce, rybareniPrologic stolek spider table (SLEVA 75%)

Za 199 Kč s DPH.
Praktický stolek, který může být připevněn na jakýkoliv stojan nebo na jakoukoliv vidličku.Umožní snadný přístup ke všemu drobnému vybavení, které je potřeba během nahazování, krmení raketou, nebo při výměně nástrahy. Rozměry 23×17 cm.


akce, rybareniCralusso General Match 150m

Za 116 Kč s DPH.
Velmi spolehlivý vlasec s vysokou nosností, skvělou poddajností, zvýšenou odolností proti UV záření a oděru. Vhodný pro široké rybářské použití např. na feeder,plavanou, přívlač ale i na výrobu udiček na děličku. K dostání v několik různých průměrech, nosnost v tahu viz. foto níže. Návin 150 m.


Doporučujeme e-shop
Rubrika E-shopy
FISHING INVEST FISHING INVEST

Rybářský e-shop zaměřený pro kapraře a hodnocený jako nejlepší kaprařská speciálka. Nabízíme to nejlepší ze světové kaprařiny.Veškeré...