MRK.cz - stále na rybách - ryby a rybaření

MRK - Stále na rybách

Bahno z vyčištěné Luhačovické přehrady udělalo z pole „měsíční krajinu“

Kategorie: Všeobecné

Vodohospodáři dokončili jednu z nejnáročnějších akcí, jakou v posledních letech naplánovali na východní Moravě. Po roce se jim podařilo vyčistit dno známé Luhačovické přehrady od bahna zamořeného sinicemi. Má to ale i stinnou stránku. Někteří lidé si stěžují, že vytěžené bláto skončilo na polích s ornou půdou, kde nemá co dělat.

Na jedné straně spokojení turisté a rybáři, kteří se nemohou dočkat znovuotevření přehrady, na druhé straně nešťastní obyvatelé Dolní Lhoty. Vytěžené bláto se škodlivými sinicemi totiž nákladní auta vyvážela na pozemky u jejich vsi. A lidé tvrdí, že bahno končilo i tam, kde nemělo.


http://zlin.idnes.cz/luhacovicka-prehrada-je-cista-​ale-jeji-bahno-udelalo-z-pole-mesicni-krajinu-1tz-/​zlin-zpravy.aspx?c=A120301_1741379_zlin-zpravy_sot

 

Mike1977 - ®, 1.3.2012

Diskuse k bleskovce

N valsum - ® Čt 15.3.2012 23:32:41
Ahoj, necet sem vsechny reakce a mozna napisu uz jednou napsane,ale ja mam skusenost s cistenim rybniku sam sem jich nekolik odbahnil,pravda rybnik je rybnik a prehrada je prehrada,ale bahno je vesmes podobne,a muzu vam rict ze onej zemedelci mneli velky zajem.Nechali si ho navest na jedno misto,pak to nechali rok odlezet a pak to rozmetadlama navozili na pole v male vrstve a uspech byl paradni,tak myslim ze by to fungovalo i z bahnem na skladce na poli kam to navozili nakladaky z prehrady.Vlk se nazere a koza je cela co myslite.
N nofish - ® Ne 4.3.2012 10:49:18
Jovánek >> hoj. Hele já mám jenom zběžné informace. Ale kamkoli šlo bláto na pole tak byli spokojení. Ono aktivní vrstva je těch dese, patnáct, dvacet centimetrů. Ale nebude to tím, že v těch nižších vrstvách ty živiny taky ještě jsou i když ne třeba v takovém množství, jenže vlivem tlaku už neprobíhá výěna plynů a látek s vodou a tím pádem to bláto změní svou charakteristiku? Prostě živiny tam sice jsou, ale nemůžou se dostat do vody. Asi taky bude záležet na době po jakou se vrstva tvořila. Někde je půl metru za čtyřista let, jinde půl metru za dva roky vlivem splachů z polí (v lovišti myšleno).
N CarpHouser - ® Ne 4.3.2012 9:58:18
Jovánek >> To jako kdybys bral jen svrchní část hnoje / kompostu a to co je 2m dole, prakticky bez kyslíku, bys tam nechal :o) Živiny neumřou, živiny zůstávaj, aj v té 2m vrstvě bahna :o)
N CarpHouser - ® Ne 4.3.2012 9:56:18
nofish >> Tak s tím rozborem je to jasný, bez toho dnes ani ránu. Mnohdy jsou kontroly potřeba, jsou ale případy, kdy je to jen buzerace pěstitelů a výrobců.
N Jovánek - ® Ne 4.3.2012 9:43:05
Přemas >> CarpHouser - 4.3.2012 8:04:35 >> Ano. Jestli se na pole ale odveze jen ta svrchní vrstva bahna,pak to může být účinné. Pak ale nevidím jen kvůli těto vrstvě odbahnit rybník. Ty sedimenty větších vrstev jsou bez živin.
N nofish - ® Ne 4.3.2012 9:39:05
Přemas >> CarpHouser - 4.3.2012 8:02:25 >> těžké kovy nebyly ale jsou a budou. Jen si vezmi odkud se jich největší část dostala do přírody. Ano byla místa kde se vyskytovaly přirozeně, ale ...
Taky vím co umí bláto z rybníka, ale to je o tom i jaké bláto. Rozdíl je "uleželé" bláto a rozdíl je řídké, vzniklé rychlými splachy z polí. Jako souhlasím s tím že bahno ten pozemek zúrodní to rozhodně, ale zase když tam v něm dotáhneš těžké kovy a ty se pak projeví dále při rozboru tak je to velký problém. Nezažil jsem nikdy zemědělce co by to bláto nechtěli. Zažil jsem jenom ty co ho nechtěli bez rozboru, právě kvůli tomu aby neměli problémy.
N thc123 - ® Ne 4.3.2012 9:32:26
Přemas >> CarpHouser - 3.3.2012 16:27:16 >> lidi nedržkujou, to stát a zákony, jako vždy :-( Lidi by byli v pohodě.
N CarpHouser - ® Ne 4.3.2012 8:04:35
Jovánek >> splavená orná půda (humus, listí atd.) se usazuje na dně rybníka, takže ta vrstva může být klidně i 2metry, aj více. Ono taky záleží na množství které se na to ono pole vyveze ...
N CarpHouser - ® Ne 4.3.2012 8:02:25
nofish >> Těžké kovy byly, jsou a budou. Prakticky v čem dnes nejsou. Není pole jako pole a není půda jako půda. Někde není třeba a někde nepomůže ani neředěná močka, aby něco rostlo (jíl, červenice, pískovice atd...) Jako školou zemědělskou znalej, vím co umí za divy bláto z rybníka :o) PS: samosebou pokud to nebude bahno z odpadního jezírka nedaleké chemičky, to sice taky udělá divy, ale z toho by měl radost tak akorát David Lynch :o)
N Jovánek - ® So 3.3.2012 16:52:08
Přemas >> CarpHouser - 3.3.2012 16:27:16 >> Možná bahno zúrodní půdu, ale jen to aktivní bahno. To bývá tak do deseti cm. Pod ním je jen bahno,které nemá tolik živin,aby se to vyplatilo. Myslím že lepší je rozstříknout na pole naředěný slepičinec. Oproti bahnu je to rozhodně účinejší.

[ Vstoupit do diskuse - 50 reakcí ]

Co je nového - všeobecné
Oznámení - obecné
Vložit oznámení

Poděkování

Vážení kolegové, dovolte mi ,tímto poděkovat za nezištné jednání kolegovi pod nikem Edward.a z Frýdku Místku. Dnes mi přivezl pro děti z rybářského kroužku v Sedlnicích spoustu rybářských potřeb /...

Členská schůze MO ČRS Písek

Členská schůze MO ČRS Písek se bude konat v úterý 4. dubna 2017 od 17:00 hodin v hudebním sále Kulturního domu nábřeží 1.máje Písek

Členská schůze ČRS MO Kladno

Teď v neděli 26. 3. 2017 od 9.00 hodin restaurace RACEK v obci SRBY okr. Kladno.
Holt musíte dojet autem, autobusem, z Kamenných Žehrovic třeba pěšky, ale hlavně přijďte, ať víme co nám výbor...

Kalendář akcí - obecné
Seznam závodů
Výsledky závodů
Všechny výsledky
Akční nabídky
Všechny slevy a akce
akce, rybarenifox supa brolly 60" mk2 system camo + tričko zdarma

Za 11990
Na základě obrovské poptávky ze strany rybářů na nejprodávanější přístřešek Supa Brolly MK2 60ins System se Fox rozhodl k uvedení také v exkluzivním Fox Camo vzoru.


akce, rybareniIMPERIAL BAITS - Esence Carptrack FLAVOUR WORM UP 50ml

Za 262
Dlouho jsme pracovali na našich esencích a nyní je můžeme nabídnout i Vám. Dávkování 5 - 8ml/kg boilies


Doporučujeme prodejnu
Adresář prodejen
Foret Fishing - rybářské potřeby Foret Fishing - rybářské potřeby

Hustopeče, Bratislavská 18