MRK.cz - stále na rybách - ryby a rybaření

MRK - Stále na rybách

V Národním parku Podyjí ubývá rybích druhů

Kategorie: Všeobecné

Za posledních 80 let se téměř úplně proměnila druhová skladba ryb v řece Dyji. Mohou za to především přehrady ve Znojmě a ve Vranově.

http://znojemsky.denik.cz/serialy/v-narodnim-parku-​podyji-ubyva-rybich-druhu20110511.html

 

Martin M. - ®, 11.5.2011

Diskuse k bleskovce

N kakr - ® Čt 12.5.2011 9:45:00
Jako pamětník, mohu srovnávat.

Revír Dyje 14 ,P voda pod přehradou končil za komančů ještě před první lávkou, dále bylo hraniční (pro běžné lidi) nepřístupné pásmo. Míra potočáka byla 25, ale většinou se bral tak o 10 čísel větší. O lipanech ani nemluvě. Pár let po roce 89 .kdy se možnost lovu podstatně rozšířila to celkem ještě šlo. Pak vznikl NP Podyjí a začali kormoráni. Tak jak píše kolega vavřina, potočák je nasazován primárně jako krmení pro kormoše ,lipan téměř vymizel. Ale při kontrolních odlovech se objevuje vranka, to znamená, že potočák který by ji reguloval chybí a kormoš ji pod kameny nevyžere.

Revíry MP Dyje 11 a 10 bývaly rájem reofilních ryb, ostroretky, parmy ,tlouště. Jezdíval jsem tam v šedesátých létech min. století a už nikdy v životě tolik ryb neuvidím. Naprosto běžná byla hejna ostroretek 100 a více kusů, která bohužel už v oněch dobách bývala uvězněna v tůních a systematicky "odlovována". Od jezu v Krhovicích bral vodu Jaroslavický náhon a velká soustava zavlažovacích kanálů a tak ve vlastním toku voda téměř netekla. Na začátku let 80tých se výrazně začala projevovat chladná voda a rybí obsádka se začala měnit. Ostroretek a parem rapidně ubylo a začali se lovit lipani, sem tam se objevil i potočák.
Jako raritu uvádím "potočáka" 6kg uloveného v Krhovicích pod jezem. Šel do Brna na vycpání a rázem z něj byla hlavatka. Hlavatky byly vysazeny do znojemské přehrady a pamětníci je mohli vídávat přímo ve Znojmě. Kde je jim konec.....

Dnešní stavy Dyje jsou tristní,krásné úseky jsou regulovány, ryby fuč a rybářům zbývají oči pro pláč....
N Pavouk‌ - ® Čt 12.5.2011 7:39:54
ono tech ryb ubylo rapidne obecne hodne moc... jeste pred par lety byly ve znojme hejna jelcu plotic cejnu a treba i hrouzku.. ted uz nenajdete ani ty oukleje. ryba se zde vyskytuje jen kdyz nasypou rybu domaci nebo granulace, ale je otazka tydne kdy jsou vyzrani od kormoranu bez peri :)
N Butchi - ® Čt 12.5.2011 7:08:55
Větší nehoráznost jsem dlouho nečetl.
N aleš vavřina - ® Čt 12.5.2011 6:52:56
... zelená se zelená, když jí hladím kolena ... - autor uvedeného článku je tak zelený (a vypatlaný) mozek, že z etických důvodů bychom měli označovat příspěvky tohoto typu velmi výrazným varováním. Je pravdou, že sekundární pstruhové pásma zásadním způsobem ovlivnily ichtiocenozu parmového úseku řeky, ale v současné době , v příspěvku toliko zatracovaný, je potočák v NP Podyjí brán ekology (zejm. ornitology) jako vhodná potrava pro "chudáčka pronásledovaného" kormorána.
N mascha - ® St 11.5.2011 23:13:45
parmy, ostroretky a další ryby jsou fajn, ale nevidím jako velký průšvih, že se z toho stala pstruhovka s prostorem pro lipana a potočáka...
N botrus - ® St 11.5.2011 20:29:13
smutne, ako sa taky nadherny usek rieky dokaze zasahom cloveka znicit.... :(

[ Vstoupit do diskuse - 6 reakcí ]

Co je nového - všeobecné
Oznámení - obecné
Vložit oznámení

Členská schůze ČRS MO Kladno

Teď v neděli 26. 3. 2017 od 9.00 hodin restaurace RACEK v obci SRBY okr. Kladno.
Holt musíte dojet autem, autobusem, z Kamenných Žehrovic třeba pěšky, ale hlavně přijďte, ať víme co nám výbor...

Rybářská burza v Táboře

V neděli dne 2.4.2017 v době od 8:00 do 11:00 hod se koná ve velké zasedací místnosti ČRS,z.s. místní organizace Tábor v 1. patře budovy Podskalského mlýna (ul. Pod tržním náměstím 369) malá burza...

Kalendář akcí - obecné
Seznam závodů
Výsledky závodů
Všechny výsledky
Akční nabídky
Všechny slevy a akce
akce, rybareniPrologic Set hrazd a vidliček (SLEVA 53%)

Za 999
Skvělý set od firmy Prologic ve kterém získáte čtyři vidličky a dvě hrazdy na tři pruty! Dali jsme dohromady naše vidličky a hrazdy a vytvořili tak perfektní lehký a kompaktní set, který je dodáván v elegantním pevném přepravním obalu. Tato verze pojme tři pruty.


ESOX - Podběrák s kovovým středem

Za 589
esox - podběrák s kovovým středem


Doporučujeme e-shop
Rubrika E-shopy
AQUAZONA.CZ – Rybářské potřeby AQUAZONA.CZ – Rybářské potřeby

Rybářský e-shop s maximálními službami pro zákazníky. Rychlé dodání, široký výběr, snadná orientace na stránkách, skvělý slevový a věrnostní...