MRK.cz - stále na rybách - ryby a rybaření

MRK - Stále na rybách

Rybáři vytáhli do boje s kormorány

Kategorie: Všeobecné

V minulých dnech se v západočeských médiích objevily pohoršené zprávy, že rybáři chtějí střílet kormorány velké, zimující v ČR. Ornitologové a ochránci přírody jsou zděšeni a píší články na podporu kormoránů.

Kde je problém?
Kormorán není původním druhem v České republice, sami ornitologové přiznávají, že neexistují žádné historické záznamy o jeho výskytu (hnízdění a zimování) na našem území. V ČR prokazatelně hnízdí až od roku 1982, přičemž ornitologové uvádějí, že v roce 2009 zde hnízdilo 312-340 párů. Podstatně větší problémy ovšem způsobují tažná hejna u nás zimujících kormoránů. Podle ornitologů se do ČR na zimu slétá 10 400-14 600 kormoránů, podle myslivců a rybářů je však toto číslo výrazně podhodnocené. Sčítání vodních ptáků totiž provádějí dobrovolníci, kteří se registrují jen na lokality dle vlastního výběru. Velká část lokalit tak zůstává nepokryta, a kormoráni, kteří se na nich zdržují, nejsou do výsledku započteni.
Je potřeba si také uvědomit, že žijeme v hospodářské krajině, kde jsou, v souladu se zákonem, přirozené rybí úkryty (jako padlé stromy, podemleté břehy apod.), systematicky odstraňovány správci toků. Ryby se tak v nezamrzlých řekách a rybnících nemají kam před kormoránem schovat (kormorán velký se zcela běžně potápí do hloubek přes 20 metrů!)

Je nutné kormorány ještě chránit?
Zásahem člověka došlo k vychýlení biologické rovnováhy v Evropě tak, že kormoránům hrozilo vyhynutí, nyní je člověk zase nesmyslným chráněním nechal přemnožit a chrání je dál, ačkoliv už žádné problémy nemají. Celoevropské stavy od 50. let minulého století vzrostly o 10 000 %, z původních 4 000 na současných 400 000 párů, a jejich počet zřejmě poroste dál. Na základě těchto čísel by se kormorán dal, nejen v ČR, označit za invazní druh (druh na daném území nepůvodní, který se zde nekontrolovaně šíří).

Jaké škody kormorán v ČR působí?
Předně je třeba si uvědomit, že kormorán je potravně orientován téměř výhradně na ryby. Protože se jedná o velký druh, odpovídá tomu i množství zkonzumovaných ryb. Odborníci udávají, že denně zkonzumuje 0,5 až 0,8 kg ryb. Přestože je velmi dobrý lovec, určité procento ryb pouze zraní, ale nedokáže je udržet v zobáku či polknout. Většinou se jedná o větší a tedy i těžší ryby (útočí na ryby až do cca 50 cm). Tyto ryby pak následkem zranění během několika dnů hynou. Podle střízlivých odhadů se v průměru jedná o cca 0,5 kg ryb denně. 12 500 kormoránů (průměr čísla udávaného ornitology) x 0,5 kg ryb (spodní hranice uváděné denní spotřeby) = 6 250 kg ryb zkonzumovaných denně. Kormoráni v ČR zimují cca 100 dní, takže 6 250 kg denně zkonzumovaných ryb vynásobíme sto dny a dostáváme se k závratným 625 000 kg ryb. Kormorán v ČR ročně uloví na chovných rybnících a v rybářských revírech 625 tun ryb! (Pro srovnání, západočeský územní svaz hospodaří na 500 ha chovných rybníků, na kterých ročně vyprodukuje 485 tun ryb.) Vezmeme-li v úvahu myslivecké či rybářské odhady počtu kormoránů, můžeme vypočítanou škodu zdvoj, až ztrojnásobit, k tomuto číslu bychom navíc měli připočítat ryby, které uhynuly po zranění kormoránem.
V menších tocích, jako je Střela nebo Radbuza, je kormorán schopen dosáhnout téměř stoprocentního vyrybnění. Obvyklá biomasa všech ryb v běžných pstruhových revírech (menší toky) se pohybuje kolem cca 10 – 20 g/m2. Tzn., že 10 kormoránů (spotřeba ryb 0,5 - 0,8 kg/kus a den) za 1 den totálně zlikviduje rybí obsádku na 100 m takovéhoto toku.

Co dělá stát?
Stát sice zákonnou úpravou přiznává rybářům náhrady škody způsobené kormorány v chovných rybnících a rybářských revírech, avšak Ministerstvo životního prostředí ČR v rozporu se zákonnými předpisy vydalo metodický pokyn, ve kterém nabádá krajské úřady, aby rybářům škody v rybářských revírech neproplácely. A protože je pro úředníky krajských úřadů metodický pokyn nadřízeného úřadu závazný, náhrady dostávají pouze produkční rybáři. Spor se už dostal až k Nejvyššímu soudu ČR, který potvrdil názor rybářů, že za skutečnou škodu mohou být považovány i náklady, které uživatel rybářského revíru ze svého majetku vynaložil zbytečně (např. které musel použít na náhradu stavu vyvolaného škodnou událostí – opětovné zarybnění revíru). Ministerstvo životního prostředí ČR dosud nevydalo nový metodický pokyn a nadále se snaží diskriminovat uživatele rybářských revírů.

Kde je možné kormorány pozorovat?
Pokud chcete vidět kormorány na vlastní oči, doporučujeme Vám návštěvu jejich nocoviště u Berounky u obce Zábělá, zde můžete na strmé stráni za řekou ve vhodnou denní dobu (nejlépe za svítání nebo soumraku) napočítat přes 1 000 kormoránů. Nocoviště bezpečně poznáte podle uschlých stromů pokrytých bílým trusem kormorána (a právě tento trus stromy zahubil). Nenechte se oklamat tím, že zde kormoráni ryby neloví, v přilehlém úseku řeky je už vyžrali a na lov vyráží jinam. Jejich akční rádius je až 30 km. A pokud budete kormorány sledovat, zkuste i trochu počítat. Jen tato jedna kolonie za zimu sežere 50 tun ryb a zhruba stejné množství jich zraní.

Čeho se bojí rybáři?
Pokud kormoráni v zimě vyžerou určitý druh ryb pod únosnou hranici, nedokáže se populace postiženého druhu v toku dlouhodobě udržet - rozmnožovat. V extrémním případě může dojít až k vymizení jednoho nebo i více původních rybích druhů.

Za Zpč. ÚS Plzeň Martin Bílý
http://www.crsplzen.cz/Informace.html

 

Martin M. - ®, 4.3.2010

Diskuse k bleskovce

N LAKTOS - ® St 17.3.2010 9:00:28
kwuli temhle smejdum u nas na kanale nejsou ryby. pred 3 a wice rokama sme tam tahaly plotice , cejny a tlouste jak wo zawod.... a ted.... druha zima bez zaberu( na kanale ) a to sem tam strawil ranec casu a ani TUK.
kdo muzete tak je strilejte pac je to potreba..
N verve - ® Čt 11.3.2010 21:35:47
podustva 47 cm fotka z minulého roka
N verve - ® Čt 11.3.2010 21:34:06
jale 36 cm
N hant - ® Út 9.3.2010 21:55:45
no tak to je paráda. já jen že troch níž píše Jíra že maj chutné a dietní maso. Tak snad to nezkoušel doopravdy
N hrušák - ® Út 9.3.2010 9:14:43
martan2 >> To by se mělo ukázat nějakému odborníkovi, jestli to v sobě mají normálně at se k tomu vyjádří.
N martan2 - ® Út 9.3.2010 8:43:10
hant >> tohle maj v sobě normálně, takže musejí o to víc žrát...zabilo ho olovo...:-)
N hant - ® Po 8.3.2010 19:46:09
no to je hnus, to toho kormorána zabilo nebo to v sobě maj normálně?
N Knapík - ® Po 8.3.2010 16:28:31
martan2 >> založ na to otázku, nějakej znalec se najde, MRK ví vše )
N martan2 - ® Po 8.3.2010 13:35:05
Knapík >> nevím co to přesně je...myslel jsem, že škrkavky, ale třeba nám to někdo určí přesně...
N dandakl - ® Po 8.3.2010 13:34:48
martan2 >> hale co to je nevis??
N Knapík - ® Po 8.3.2010 13:30:20
martan2 >> to vypadá jak nějaký hlístice či co ..., s úhořem to zamávalo slušně, dá se očekávat, že nějakej zdravotní problém by si mohl poradit i s takovouhle záležitostí. Stačilo by zachytit H5N1 u jednoho a vystřílení celého hejna je rázem povoleno.

[ Vstoupit do diskuse - 41 reakcí ]

Co je nového - všeobecné
Oznámení - obecné
Vložit oznámení

Členská schůze MO ČRS Písek

Členská schůze MO ČRS Písek se bude konat v úterý 4. dubna 2017 od 17:00 hodin v hudebním sále Kulturního domu nábřeží 1.máje Písek

Členská schůze ČRS MO Kladno

Teď v neděli 26. 3. 2017 od 9.00 hodin restaurace RACEK v obci SRBY okr. Kladno.
Holt musíte dojet autem, autobusem, z Kamenných Žehrovic třeba pěšky, ale hlavně přijďte, ať víme co nám výbor...

Kalendář akcí - obecné
Seznam závodů
Výsledky závodů
Všechny výsledky
Akční nabídky
Všechny slevy a akce
akce, rybareniPelzer Executive Double Rod Sleeve 12ft

Za 1499
Kvalitní pouzdro na 2 pruty 12ft vč. navijáků. Extra silné polstrování, špička i spodek pouzdra jsou vystužené všitým plastem proti poškození choulostivých částí prut, extra velká kapsa na navijáky typu "long cast", neoprénové držadlo, celorozepínací zipy po celém obvodu pouzdra


Giants Fishing Deštník Full Cover Square Camo Umbrella 250cm

Za 2699
giants fishing deštník full cover square camo umbrella 250cm


Doporučujeme prodejnu
Adresář prodejen